• 1
  • 2
wtorek, 02 czerwiec 2020 13:00

Spektakularny powrót do domu

Napisane przez AM
Nadleśnictwo Spychowo / Facebook Nadleśnictwo Spychowo / Facebook

Kilka tygodni temu w Nadleśnictwie Drygały odłowiono samca cietrzewia, który przez ten czas miał za zadanie wzbogacać pulę genetyczną ptaków hodowlanych. Po wypełnieniu swojej misji kogut szczęśliwie i w pięknym stylu wrócił do domu. Widok był niesamowity!

W Polsce cietrzewie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Liczebność tych ptaków cały czas maleje, dlatego robi się wszystko, aby nie dopuścić do zaniknięcia tego gatunku. Tym razem postanowiono odłowić jednego z dziko żyjących samców, aby ten mógł przez jakiś czas wzbogacać pulę genetyczną ptaków hodowlanych. Przez okres czterech tygodni kogut przebywał w Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo, który zajmuje się odchowywaniem młodych cietrzewi mających zasilać dziko żyjącą populację.

20 maja, po spełnieniu swojej powinności, dzikiemu ptakowi została zwrócona wolność. Cietrzew został wypuszczony w miejscu, z którego wcześniej został odłowiony. Jego powrót do domu był iście spektakularny, a wszystko zostało uwiecznione okiem kamery.


Źródło: Nadleśnictwo Drygały / Facebook Nadleśnictwo Spychowo

Gruby Benek