• 1
  • 2
  • 3
środa, 03 czerwiec 2020 11:22

Pracujesz na umowę o dzieło? ZUS będzie musiał o tym wiedzieć

Napisała

Za jakiś czas w życie wejdą nowe przepisy, w związku z którymi każdy pracujący na umowę o dzieło będzie musiał zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy będzie się to wiązało z oskładkowaniem tego typu umów? Od kiedy będzie trzeba przestrzegać nowego obowiązku?

Nowy przepis, który będzie wymagał zgłaszania zawartych umów o dzieło, to konsekwencja wprowadzenia Tarczy Antykryzysowej. Ma on pozwolić na szybsze wypłaty świadczeń postojowych oraz umożliwić wypłaty takich świadczeń osobom, które pracują na umowę o dzieło, a które do tej pory nie rejestrowały wyżej wymienionych umów.

Obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło ma obowiązywać od stycznia 2021 roku. Po jego wprowadzeniu płatnik będzie miał 7 dni na to, żeby poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu wyżej wspomnianej umowy.

Nowy wymóg będzie dotyczył:

  • umowy zawartej z osobą, z którą osoba zgłaszająca nie pozostaje w stosunku pracy,
  • umowy, w ramach której nie jest wykonywana praca na rzecz pracodawcy, z którym wykonawca dzieła pozostaje w stosunku pracy.

To, że ZUS będzie wiedział o zawieranych umowach o dzieło, nie będzie tożsame z ich oskładkowaniem, np. z tytułu ubezpieczenia społecznego czy zdrowotnego.

Źródło: bezprawnik.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot