Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 czerwiec 2020 12:14

Wizyta czy telefon, czyli jak aktualnie wygląda praca w augustowskich przychodniach

Napisała

Ze względu na pandemię koronawirusa, działalność przychodni lekarskich została  bardzo ograniczona. Często pacjenci mogli korzystać jedynie z telefonicznych konsultacji i otrzymywać e-recepty. Chorych można było przyjmować wyłącznie w sytuacjach zagrożenia zdrowia. Również poradnie specjalistyczne nie były dostępne dla pacjentów. Wszyscy z uwagą  wsłuchują się w kolejne rządowe komunikaty, oczekując na informację o szerszym korzystaniu z przychodni lekarskich.

O to, jak obecnie wygląda praca w augustowskich przychodniach, zapytaliśmy m.in. dr Halinę Puciłowską, właścicielkę przychodni „Zdrowie”.

„Przed pandemią pacjentów było zdecydowanie więcej. Teraz jest ich trochę mniej. Udzielamy porad przez telefon, ale pacjent może również do nas przyjść. Każda wizyta poprzedzona jest rozmową telefoniczną i to lekarz decyduje o tym, czy chory musi stawić się na wizytę osobiście. Realizujemy też wizyty domowe oraz wypisujemy skierowania do poradni specjalistycznych. Kierujemy również naszych pacjentów na badania laboratoryjne, ale bezpośrednio do laboratorium, nie wykonujemy ich w przychodni” – mówi pani doktor.

Na początku trwania epidemii kontaktowaliśmy się z Przychodnią Lekarsko-Pielęgnacyjną „Eskulap”. Zwróciliśmy się tam ponownie, z prośbą o udzielenie informacji na temat aktualnej sytuacji w przychodni. Informacji udzieliła nam pracownica rejestracji.

„W ostatnim czasie bardzo wzrosła ilość pacjentów. Większość stanowią ludzie w średnim i starszym wieku. Lekarz, na podstawie wywiadu telefonicznego, decyduje o osobistej wizycie pacjenta w przychodni. Nierzadko zdarzają się takie przypadki” – poinformowała nas pracownica placówki.

Zainteresowaliśmy się również wizytami rodziców z dziećmi.

„Rodzice jeszcze obawiają się przychodzić z dziećmi. W miarę możliwości korzystają z porad telefonicznych. Są jednak sytuacje, kiedy osobista wizyta jest konieczna, np. wykonanie bilansu dziecka lub szczepienia. Raz w tygodniu wykonujemy szczepienia i wtedy maluszków jest u nas więcej” – mówi pracownica „Eskulapa”.

„W koniecznych sytuacjach lekarz odbywa wizyty domowe. Zwiększyliśmy również ilość dni na badania laboratoryjne z 3 do 5, od poniedziałku do piątku” – dodaje.