• 1
  • 2
piątek, 05 czerwiec 2020 13:50

Wesela? Augustowscy restauratorzy i goście ostrożnie podchodzą do tematu

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od jutra, czyli od 6 czerwca, można będzie znowu organizować wesela. Wiele par z niecierpliwością czekało na podjęcie takiej decyzji przez rząd. Jednak aby przygotować uroczystość weselną, należy przestrzegać wielu warunków bezpieczeństwa. Jak augustowskie lokale są przygotowane na tę okoliczność? Czy wszyscy właściciele sal weselnych zdecydują się na organizowanie przyjęć? Sprawdziliśmy to.

Chociaż obostrzenie związane z zakazem organizacji wesel już jutro przestanie obowiązywać, to wciąż będzie trzeba przestrzegać wytycznych, które mają zabezpieczyć uczestników tego typu imprez przed zarażeniem się koronawirusem. Jeden z wymogów dotyczy liczby gości – w uroczystości będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. W Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w kościele będą obowiązywały maseczki, ale już na samym weselu goście będą mogli je zdjąć.

„Jesteśmy bardziej ukierunkowani na gości indywidualnych. Kiedyś robiliśmy wesela, ale dość rzadko. W tym roku nie będziemy organizować takich przyjęć ze względu na pandemię. Nie reklamujemy też naszego ośrodka pod kątem obsługi wesel. Tylko czasami robimy tego typu imprezę – na życzenie pojedynczego klienta. W rachubę wchodzi jakieś małe przyjęcie, ale tylko w czerwcu lub wrześniu, jednak generalnie w tym roku na to się nie nastawiamy” – mówi jeden z naszych rozmówców.

Menadżer innego lokalu do sprawy podchodzi z entuzjazmem i zaprasza gości do zapisywania się na terminy.

„Mamy rezerwacje. Organizujemy przyjęcia weselne, oczywiście z zachowaniem koniecznych rygorów sanitarnych. Przyjęcia nie będą duże, ponieważ zamawiający często sami ograniczają liczbę gości, np. planują przyjęcie na 120 osób, a w rezultacie ilość zmniejszana jest do 30-40 osób. Ceny zachowujemy na stałym poziomie, nie podwyższamy ich, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych gości. W najbliższej przyszłości zamierzamy poczynić pewne zmiany w naszym lokalu. Chcemy przełamać dotychczasowe stereotypy. Wszystko to z myślą o naszych klientach”.

W innej augustowskiej restauracji uzyskaliśmy następujące informacje.

„Jesteśmy gotowi na organizowanie wesel. Mamy opracowane procedury w trosce o gości. Mieliśmy wcześniejsze rezerwacje, ale niestety cześć z nich została odwołana. Wciąż można rezerwować terminy, wolne miejsca mamy na kolejne weekendy”.

Letnie miesiące właściciele lokali najczęściej rezerwują dla turystów, wczasowiczów. O tym informuje nas kolejna rozmówczyni.

„Wesela planujemy na wszystkie miesiące oprócz lipca i sierpnia. W tym czasie mamy gości, którzy chcą odpoczywać nad jeziorami. Na przyjęcie weselne możemy przyjąć 50 osób , bo lokal nie jest duży. Ceny mamy stałe, a różnią się one w zależności od zamówionych dań i czasu, jaki klienci zarezerwują. Jest możliwość wynajęcia pokoi, mamy ich 5”.

Pomimo zdjęcia zakazu, nie wszyscy właściciele lokali w Augustowie zdecydują się na ponowne organizowanie wesel. Potencjalni goście również podchodzą do sprawy dość ostrożnie. Można więc wnioskować, że powrót do „normalności” będzie dość powolnym procesem. Czas pokaże.

Gruby Benek