• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 08 czerwiec 2020 11:05

Nowe wakacje kredytowe – odroczenie spłaty kredytu już niedługo na korzystniejszych warunkach

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Za jakiś czas w życie wejdą przepisy wprowadzające nowe, ustawowe wakacje kredytowe. W ramach tarczy antykryzysowej 4.0 z takiego odroczenia będą mogły skorzystać osoby, które straciły pracę przez koronawirusa, ale nie tylko. Zobacz, czy będą ci przysługiwać nowe wakacje kredytowe.

Rada Ministrów przyjęła w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 projekt ustawy, która wprowadzi nowe, ustawowe wakacje kredytowe. Skorzystać z nich będą mogli ci, którzy po 13 marca stracili źródło utrzymania z powodu pandemii koronawirusa. Całkowitą nowością i ważnym aspektem tej pomocy jest to, że będzie ona również dostępna dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z bankowej opcji odroczenia spłaty kredytu hipotecznego lub konsumpcyjnego. Pomysłodawcą nowych wakacji kredytowych był UOKiK.

Zasady, na jakich będą obowiązywały nowe wakacje kredytowe, przedstawiają się następująco.

  • Wakacje będą dostępne dla każdego, kto po 13 marca 2020 r. stracił główne źródło dochodu. Osoba taka musi mieć umowę kredytową podpisaną przed 13 marca. Co więcej, okres spłaty musi przypadać po upływie 6 miesięcy od tej daty.
  • Spłatę rat kapitałowo-odsetkowych można będzie zawiesić na jeden, dwa lub trzy miesiące. Decyduje o tym kredytobiorca.
  • Ustawowe wakacje kredytowe rozpoczną się automatycznie z chwilą doręczenia bankowi odpowiedniego wniosku.
  • Kredytobiorca, który już skorzystał z oferty wakacji w swoim banku, nic nie traci. Nadal będzie mógł złożyć wspomniany wniosek – z chwilą jego doręczenia wakacje bankowe ulegną skróceniu, a rozpoczną się wakacje ustawowe.
  • Skorzystanie z nowych wakacji kredytowych będzie darmowe. Klient, który ma powiązane z kredytem ubezpieczenie, nadal będzie jednak musiał je opłacać.
  • Kredytodawca będzie miał 14 dni na potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz na podanie wysokości opłat z tytułu ubezpieczenia.
  • Można będzie zawiesić spłatę tylko jednego kredytu hipotecznego i jednego kredytu konsumenckiego w danym banku.
  • Okres spłaty zostanie wydłużony o okres trwania ustawowych wakacji kredytowych, ale nie będzie się to wiązać z żadnymi odsetkami ani dodatkowymi opłatami (poza ubezpieczeniem).

Dokładna data wprowadzenia nowych wakacji kredytowych nie jest jeszcze znana. Przewiduje się jednak, że wejdą one w życie w najbliższych tygodniach.

Plusem ustawowych wakacji kredytowych jest m.in. to, że złożony wniosek nie może zostać rozpatrzony negatywnie, tak jak w przypadku wniosku o wakacje bankowe. Ustawowe wakacje kredytowe nie spowodują również naliczenia odsetek ani żadnych dodatkowych opłat, co nie zawsze ma pokrycie w obietnicach składanych przez banki. Kolejnym plusem ustawowych wakacji kredytowych będzie także to, że będą one udzielane bardzo szybko, a mianowicie rozpoczną się już w momencie dostarczenia wniosku do banku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot