• 1
  • 2
środa, 10 czerwiec 2020 12:42

Tegoroczne kolonie i obozy – jak będą wyglądały?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wielu zadaje sobie jednak pytanie, jak w tym roku będą one przebiegały. Czy np. dzieci będą mogły wyjechać na kolonie? Rząd wyjaśnił tę kwestię, umieszczając na swojej stronie internetowej dokładne wytyczne.

Organizacja i przebieg tegorocznych kolonii oraz obozów młodzieżowych będzie uregulowana zasadami, których bezwzględnie należy się trzymać, aby uchronić uczestników przed zarażeniem się koronawirusem. Co zawierają szczegółowe wytyczne sanitarne dla rodziców i organizatorów wypoczynku dzieci oraz młodzieży, które opracowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia?

1. Dziecko w dniu wyjazdu musi być zdrowe. Rodzice, w pisemnym oświadczeniu, będą musieli poświadczyć, że ich pociecha nie ma infekcji czy objawów, które sugerowałyby chorobę zakaźną.

2. Uczestnik zorganizowanego wypoczynku będzie musiał mieć ze sobą maseczkę lub chustkę, którą będzie mógł zakryć nos i usta.

3. W trakcie trwania wypoczynku odwiedziny ze strony osób z zewnątrz będą ograniczone.

4. Wszelkie aktywności, podejmowane podczas trwania obozów czy kolonii, będą odbywały się jedynie w ramach grup, w których prowadzi się zajęcia. Dotyczyć to będzie m.in. zakwaterowania, spożywania posiłków, przebywania na plażach i kąpieliskach.

5. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie będzie mogła przekraczać 4 osób, przy zachowaniu powierzchni 4 metrów kwadratowych na 1 osobę.  Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie będzie mogła być mniejsza niż 4 metry kwadratowe na 1 osobę.

6. Podczas spożywania posiłków rekomenduje się utrzymywanie 2-metrowego dystansu pomiędzy poszczególnymi osobami.

7. Dzieci będą musiały mieć zapewniony dostęp do środków higieny osobistej oraz środków ochrony osobistej.

8. Na terenie obozu będzie musiała być obecna pielęgniarka. Jeśli taka opcja nie będzie wchodziła w grę, to uczestnicy zorganizowanego wypoczynku będą musieli mieć możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.

9. Organizatorzy muszą mieć stały kontakt z rodzicami dzieci przebywających na koloniach czy obozie.


Pełną listę wytycznych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Źródło: gov.pl

Gruby Benek