• 1
  • 2
sobota, 13 czerwiec 2020 15:03

Wał szkwałowy nad Polską – również na Podlasiu [ZDJĘCIA]

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Podczas gwałtownych burz, które w czwartek przeszły nad Polską, zaobserwowano piękne, ale równocześnie bardzo niebezpieczne zjawisko – wał szkwałowy. Przedstawiamy galerię zdjęć, która budzi zarówno podziw, jak i przerażenie.

Niezwykłe zjawisko, jakim jest wał szkwałowy, jest umiejscowiony na czele przemieszczających się chmur konwekcyjnych i związany jest z ich frontem szkwałowym. To groźnie wyglądające zjawisko najczęściej towarzyszy burzom wielokomórkowym. Zdecydowana większość wałów szkwałowych poprzedza wystąpienie niszczących zjawisk atmosferycznych – silnego wiatru oraz ulewnego deszczu.

„Istnieją pewne przesłanki wskazujące na to, że burza faktycznie może być gwałtowna. Jeśli wał szkwałowy przemieszcza się w stronę obserwatora dość szybko, jest poszarpany, mocno nieregularny, z dużą liczbą mniejszych lub większych strzępków chmur pod wałem kierujących się w górę, w stronę podstawy chmury – jest to wskazanie że burzy mogą towarzyszyć bardzo silne, niszczące porywy wiatru” – możemy przeczytać w poście na Facebooku Polskich Łowców Burz.


Post zawiera również przepiękne zdjęcia tego niesamowitego zjawiska. Fotografie pochodzą z dnia 11 czerwca z rejonu wschodniej Polski, gdzie zaobserwowano wał szkwałowy – m.in. z województwa podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego.

Źrodło: Facebook / Polscy Łowcy Burz

Gruby Benek
Taekwondo