• 1
  • 2
poniedziałek, 15 czerwiec 2020 12:32

Wierni powoli wracają do augustowskich kościołów

Napisała

Od 30 maja przestały obowiązywać limity dotyczące osób, które mogą przebywać w kościołach podczas mszy. Jak parafianie znosili brak możliwości uczestniczenia w nabożeństwach, a jak sytuacja przedstawia się w chwili obecnej, opowiedzieli nam proboszczowie augustowskich parafii.

„Wierni powoli wracają, jest ich trochę więcej podczas Mszy Świętych. Śluby i chrzty też mogą normalnie się odbywać, jeśli ktoś sobie tego życzy. Komunie również się odbędą. Są dwa terminy, dwie ostatnie soboty czerwca” – mówi  proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, ksiądz prałat Jerzy Owsianka.

Zapytaliśmy też o możliwość składania ofiar za pomocą kart płatniczych, tak jak zrobił to proboszcz w Sejnach.

„Słyszałem o tym. Już ze dwa lata temu firmy reklamowały nam tę usługę. Nie wiem co będzie. Życie się rozwija. Ja cenię wolność, cenię swobodę, niech ludzie sami wybiorą, co im bardziej odpowiada” –  kontynuuje ksiądz proboszcz.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego proboszcz, ksiądz Wojciech Jabłoński, odpowiada na nasze pytania.

„Ludzie przychodzą do kościoła, ale są bardzo ostrożni, dopiero nabierają odwagi, lecz nagłego przyrostu nie ma. Nie mamy problemu z udzielaniem ślubów czy chrztów. W obliczu epidemii należy zachować zdrowy rozsądek. Przez ten czas postoju, kościół poniósł pewne straty, ale byli tacy ludzie, którzy odpowiedzialnie przekazywali środki na rachunek parafialny. Jest dużo dobrych ludzi w naszej parafii” – informuje ksiądz proboszcz.

„Komunie w tym roku odbędą się w dwóch turach. Po konsultacji z rodzicami ustaliliśmy, że będzie to 27 czerwca i 19 września. Mamy 80 dzieci, które przystąpią do Komunii Świętej” – powiedział ksiądz Jabłoński.

Jak widać, nowe zasady uczestnictwa w liturgii nie sprawiły, że w augustowskich kościołach masowo przybyło wiernych. Podczas nabożeństw ludzi nadal jest mniej niż w czasach sprzed epidemii. Bardzo powoli i ostrożnie zaczynają korzystać z przywróconej „wolności”.

Taekwondo
Gruby Benek