• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 15 czerwiec 2020 13:33

Pandemia bez większego wpływu na liczbę ubezpieczonych w ZUS

Napisane przez KK
ZUS ZUS

Epidemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób zatrudnionych na etatach, wykonujących prace w ramach umów cywilnoprawnych jak i prowadzących własną działalność gospodarczą musiała  w znacznym stopniu ograniczyć swoją aktywność zawodową lub całkiem jej zaprzestać. Wbrew obawom, które wiązały się z likwidacją firm lub zwalnianiu pracowników, liczba ubezpieczonych w Białostockim Oddziale ZUS zmniejszyła się zaledwie o pół procent od początku pandemii. Również redukcja zatrudnionych cudzoziemców nie była znaczna.

"Przed wybuchem epidemii, na koniec lutego, liczba osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS  wynosiła w województwie podlaskim 441 tys. Pod koniec kwietnia spadła o 2 tys., czyli mniej niż o pół procenta" – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS w województwie podlaskim.

Sytuacja w skali całego kraju zmieniła się również nieznacznie. Spadek liczby ubezpieczonych w ZUS  nastąpił o około jeden procent, czyli o 172,7 tys. osób. Pod koniec lutego w Polsce było ubezpieczonych około 15, 5 mln w ZUS, zaś na koniec kwietnia ponad 15,3 mln.

Sytuacja na rynku pracy cudzoziemców zatrudnionych w naszym kraju zmieniła się również nieznacznie. "W ciągu dwóch miesięcy, od końca lutego do końca kwietnia, w województwie podlaskim ubyło 624 obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. To  spadek o nie całe 5 procent" – dodaje Katarzyna Krupicka.

W naszym regionie liczba osób, które przestały podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym wyniosła 2 082, a 30 proc. z tej sumy stanowią cudzoziemcy. Stan liczebny ubezpieczonych Białorusinów spadła o 5,7 proc.  i wynosi obecnie 5,9 tys. a Ukraińców o 7,6 proc. i nadal opłacających składki pozostało 4,7 tys.

W Polsce pod koniec lutego było ubezpieczonych 670 172 cudzoziemców, i analogicznie pod koniec kwietnia – 622 314 przyjezdnych z zagranicznym paszportem. W całym kraju liczba obcokrajowców zmniejszyła się o ponad 7 proc.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot