• 1
  • 2
  • 3
piątek, 19 czerwiec 2020 12:11

Koszmar zwierząt w Radysach – wkroczyła policja i prokurator [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Napisała
Pogotowie dla Zwierząt Pogotowie dla Zwierząt

W środę (17 czerwca) odbyła się akcja, której celem było przerwanie koszmaru zwierząt przebywających w schronisku w Radysach. Na miejsce wkroczyła policja, prokurator, lekarze zoopsychologowie oraz członkowie organizacji prozwierzęcych.

W środę o godzinie 6:00 rano rozpoczęła się interwencja w schronisku dla zwierząt w Radysach. W przygotowanej potajemnie akcji brali udział funkcjonariusze policji, prokurator, lekarze zoopsychologowie oraz blisko 60 pracowników organizacji prozwierzęcych.

O rozpoczęciu akcji można było przeczytać na Facebooku Pogotowia dla Zwierząt.

„Chcemy przerwać koszmar cierpienia zwierząt w schronisku w Radysach. Kiedy to Państwo czytają prawie 100 osób dokonuje przeszukania największego schroniska dla psów w Polsce: są to policjanci, prokurator, lekarze zoopsycholodzy i członkowie organizacji. W schronisku może być nawet 3 tys. psów. Jesteśmy gotowi na odbiór zwierząt najgorszym stanie. Potrzebujemy pomocy w walce ze złem wobec zwierząt. To największa taka akcja w Polsce. Potrzebujemy Państwa pomocy, by ukrócić ten proceder właśnie dziś – właśnie teraz!”

W interwencji wzięło udział 6 organizacji działających na rzecz zwierząt: OTOZ Animals, TOZ Augustów, Fundacja „Mondo Cane”, TOZ Suwałki, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt w Pasłęku, Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt Otwocki Zwierzyniec oraz Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt.

Uczestnicy biorący udział w akcji zostali podzieleni na 8 zespołów. Każda grupa składała się z dwóch policjantów, technika policyjnego, fotografa z organizacji i policji, inspektora z NGO, lekarza weterynarii oraz psychologa zwierzęcego. Psy znajdujące się w schronisku zostały spisane, opisane i sfotografowane.

„Przygotowywaliśmy się do tego od dawna. Już wcześniej, w Prokuraturze Rejonowej w Olsztynie, toczyło się postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez właścicieli schroniska w Radysach oraz znęcania się nad zwierzętami. Nikt do tej pory właściwie nie sprawdził jak tam jest i ile zwierząt  jest tam przetrzymywanych” – powiedział pan Grzegorz Bielawski, pracownik Pogotowia dla Zwierząt.

„Na teren schroniska weszliśmy z policją o 6 rano. Widok był straszny. Zobaczyliśmy psy  pogryzione, nieleczone, strasznie zaniedbane, nie mające dostępu do wody, zgromadzone w kojcach pełnych odchodów. Niektóre psy były po udarze, wiele było martwych. Odebraliśmy 65 psów, których zdrowie i życie było zagrożone. Zwierzętami zaopiekowali się lekarze weterynarii. W Radysach zostało  jeszcze 2,5-3 tysięcy zwierząt. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Olsztynie. Z pewnością będzie sprawa karna. Działania zmierzają w kierunku całkowitej likwidacji tego miejsca. Dziś policja w dalszym ciągu prowadzi tam czynności” – poinformował nas pan Bielawski.

Uczestnicy akcji musieli zderzyć się z widokiem makabrycznych obrazków – jeden z psów miał odgryziony fragment szczęki, inny odgryziony ogon. Znaleziono również martwe zwierzęta – niedawno zagryzionego szczeniaka i stare, zmumifikowane zwłoki psa.

Ostatecznie ze schronisku w Radysach odebrano 65 psów i 1 kota.

O skargach na tragiczną sytuację zwierząt w schronisku w Radysach słyszało się od wielu lat. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o konflikcie schroniska w Sonieczkowie z Radysami. Wtedy pracownicy i wolontariusze augustowskiego przytuliska dla zwierząt udaremnili wywóz przebywających u nich 78 psów do Radys. Dla tych zwierząt byłby to bowiem wyrok śmierci.

Na stronie ratujemyzwierzaki.pl trwa zbiórka na leczenie zwierząt odebranych wczoraj schronisku w Radysach. Na tę chwilę zebrano już blisko milion złotych. Liczy się każda złotówka, dlatego zachęcamy do przekazywania datków. Nie bądźmy obojętni – pomóżmy potrzebującym psiakom!

Wszystkie zdjęcia zostały udostępnione dzięki uprzejmości organizacji Pogotowie dla Zwierząt.

Źródło: Pogotowie dla Zwierząt / Facebook / ratujemyzwierzaki.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot