• 1
  • 2
  • 3
środa, 24 czerwiec 2020 09:49

Podlaski NFZ podpisał kolejne umowy z laboratoriami

Napisane przez RED

Na początku epidemii wymazy pacjentów z Podlasia trzeba było wozić do Warszawy czy Olsztyna –teraz badają je laboratoria na terenie całego regionu w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach.

 

Pięć laboratoriów ma podpisane umowy z Podlaskim NFZ :

1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
2. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
3. Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białystoku
4. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im.  L. Zamenhofa w Białymstoku
5. Szpital Wojewódzki w Suwałkach

Szóstym miejscem , w którym wykonywane są w regionie testy w kierunku koronawirusa jest Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Białymstoku. Podlaski Sanepid finansuje je w ramach własnej działalności.

- Są to testy wymazowe, wykonywane dokładną metodą RT-PCR, która wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński dyrektor Podlaskiego NFZ. Dodaje, że laboratoria mają 24 godziny na wykonanie badania, przekazanie wyniku i wpisanie informacji o wyniku testu do specjalnego systemu informatycznego, dzięki czemu osoby z kwarantanny, czy pacjenci oczekujący na wyjazd do sanatorium mogą szybko go poznać.

- Wcześniej szpitale zlecały wykonanie testu podwykonawcom a obecnie, dzięki umowom z Podlaskim NFZ, mają możliwość rozliczać się bezpośrednio z nami i zarabiać dodatkowe pieniądze. Za wykonanie jednego testu NFZ płaci laboratorium 280 zł - dodaje Maciej Bogdan Olesiński dyrektor Podlaskiego NFZ.

 

Źródło : Sekcja Komunikacji Społecznej POW NFZ

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.