Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 czerwiec 2020 12:05

Augustowskie sanatorium pełne kuracjuszy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od 15 czerwca kuracjusze mogą znowu korzystać z usług sanatoriów. Z tego faktu bardzo ucieszyli się seniorzy oczekujący na zabiegi. Sprawdziliśmy, czy goście tłumnie odwiedzają tego typu placówki.

Pobyt w uzdrowisku trwa zwykle 21 dni i w tym czasie pacjenci korzystają z darmowych zabiegów. Od 15 czerwca osoby, które mają skierowanie do sanatorium, na 6 dni przed rozpoczęciem kuracji muszą poddać się testom na koronawirusa. Testy są refundowane przez NFZ.

Placówki sanatoryjne muszą jednak dobrze przygotować się do przyjęcia kuracjuszy. Dyrektorzy mają obowiązek opracować szczegółowe rygory sanitarne. Niektóre z nich to: dezynfekcja pokoi, sal zabiegowych, urządzeń, ustawienie stolików w bezpiecznych odległościach. Stoliki przypisane są do konkretnego pokoju, a kuracjusze muszą zachowywać 2-metrowe odległości między sobą. Zabiegi wyznaczone są na konkretne godziny, a przerwy między nimi pozwalają na dezynfekcję urządzeń. Przez cały okres pobytu w sanatorium kuracjusze są monitorowani, codziennie mierzona jest im temperatura.

W jaki sposób sanatorium w Augustowie przygotowane jest na przyjazd pacjentów? Spytaliśmy o to dyrektora placówki, panią Annę Cichowicz-Borowską.

„Naszych gości przyjmujemy od 8 maja i obecnie mamy pełen obiekt kuracjuszy. Sanatorium może przyjąć 300 osób. Specjalizujemy się w rehabilitacji narządów ruchu. Od 17 czerwca przyjmujemy uczestników z NFZ. Jesteśmy zaopatrzeni we wszystkie niezbędne środki ochrony, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia”.

Co jednak z tymi, którzy przerwali swoje wizyty lub nie mogli zrealizować swoich skierowań?

„W naszym sanatorium kuracjusze, którzy przerwali zabiegi, mogą je zrealizować do końca września. Dodam, że pobyt w sanatorium oraz zabiegi są bezpłatne. Obiekt podzielony jest na dwie części: część komercyjną i część dla tych, którzy mają skierowania z ZUS. Pobyt gości komercyjnych jest płatny” – mówi pani dyrektor.

„Mam nadzieję, że nadrobimy straty, jakie ponieśliśmy w związku z epidemią” –  dodaje pani Anna Cichowicz-Borowska.