Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 czerwiec 2020 12:53

Wybierasz się na grzyby? Uważaj! Za to możesz dostać mandat!

Napisała

Polacy kochają zbierać grzyby. Każdego roku z wielką niecierpliwością wyczekują momentu, kiedy uzbrojeni w nożyki, z koszykami na ramieniu, będą mogli wyruszyć do lasu po prawdziwki, czarne łebki, maślaki czy rydze. Jeśli przy poboczach tras wiodących wśród lasów zauważymy stojące straganiki z kobiałkami pełnymi leśnych skarbów, oznacza to, że nadszedł czas na grzybobranie!

Obfite opady deszczu i wysoka temperatura sprawiły, że pojawiły się dość duże ilości grzybów. Jednak aby przyjemność zbierania tego leśnego rarytasu nie została przypłacona mandatem, należy stosować się do reguł określonych przez nadleśnictwa. Jak zachowywać się w lesie i czego lepiej nie robić podczas grzybobrania? Zasady lepiej znać, bo za ich nieprzestrzeganie strażnicy leśni mogą wlepić nam nawet 500 zł kary!

Aby nie stać się uboższym o sporą ilość pieniędzy, należy:

  • parkować auta w wyznaczonych do tego miejscach,
  • przestrzegać zakazów dotyczących np. terenów zagrożonych pożarem, czy szkółek leśnych,
  • nie zaśmiecać lasów,
  • nie płoszyć zwierzyny,
  • nie niszczyć mrowisk i ptasich gniazd.

Jeżeli straż leśna przyłapie nas na łamaniu wyżej wymienionych zasad, możemy zostać ukarani dość wysokim mandatem. Czy w Nadleśnictwie Augustów zdarzyły się przypadki karania grzybiarzy? O to zapytaliśmy nadleśniczego, pana Wojciecha Szostaka.

„W ramach Nadleśnictwa działają służby leśne, które pilnują lasów, monitorują je. Grzybiarzom nie wolno wchodzić na tereny upraw do wysokości 4 metrów. Jest też zakaz wchodzenia do rezerwatów przyrody oraz do oznaczonych stref ochronnych. Nie wolno też przebywać w ostojach zwierząt. Ludzie mają swoje miejsca, w których występują skupiska grzybów i są to głównie tereny lasów gospodarczych. Nie przypominam sobie, żebyśmy kiedyś nałożyli mandat za to, że ktoś wszedł na teren zabroniony”- mówi nadleśniczy.

Wiemy jednak, że mandaty są nakładane za pewne naganne zachowania grzybiarzy w lasach. Jakie to przypadki?

„Zdarza się nałożyć mandat za wjazd do lasu samochodem. Auto należy zostawić na parkingu, a miłośnicy grzybobrania wjeżdżają zbyt głęboko w las. To jest zabronione i właśnie za to są mandaty w wysokości od 20 zł do 500 zł. Drugim, bardzo dużym problemem, jest zaśmiecanie lasów. Zarówno w sezonie grzybowym, jak i po nim, zawsze musimy sprzątać tereny leśne, gdyż śmieci po prowiantach i napojach zalegają w wielu miejscach” – informuje pan Szostak.

Zatem, realizując swoją pasję zbierania grzybów, należy bezwzględnie pamiętać o ochronie środowiska leśnego oraz dbaniu o jego dobrą kondycję.