• 1
  • 2
  • 3
piątek, 26 czerwiec 2020 14:15

Kupujesz używane auto? Sprawdź, na co musisz uważać!

Napisane przez RED
pixabay.com pixabay.com

Nadszedł czas na zmianę auta? A może planujesz zakup swojego pierwszego w życiu samochodu? Jeśli podjąłeś decyzję, że ma to być pojazd z drugiej ręki, to koniecznie musisz wiedzieć, na co uważać podczas wyboru odpowiedniego egzemplarza. Ukryte wady mogą bowiem sprawić, że wymarzone „cztery kółka” staną się Twoją zmorą.

Wybór używanego samochodu powinien być dokładnie przemyślany. Zdecydowaną zaletą kupna takiego auta jest znacznie niższa cena, niż pojazdu, który nabywałoby się w salonie. Używany samochód może mieć też sporo wad, które często są specjalnie ukrywane przez sprzedającego. Jak więc wybrać używane auto, które będzie służyło nam przez lata? Dobrym sposobem jest sprawdzenie historii samochodu na specjalnie stworzonych do tego stronach.

Można również zdać się na siebie i samemu ocenić auto. Aby kupiony egzemplarz po krótkim czasie nie okazał się trefny, podczas jego oględzin należy zwrócić szczególną uwagę na następujące rzeczy.

1. Należy wnikliwie czytać ogłoszenia sprzedających. Jeśli w opisie oferty nie ma wszystkich informacji, które nas interesują, należy dzwonić i pytać. Warto wiedzieć jaki samochód ma przebieg, jaki jest jego stan techniczny, czy ostatnio dokonywano w nim napraw i wymiany części bądź płynów, jaka jest jego historia wypadkowa.

2. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan lakieru i nadwozia - spore odpryski, szpachle czy korozję. Używane auto ma prawo posiadać drobne ryski na masce czy bokach drzwi. Czerwona lampka powinna nam się zapalić wtedy, gdy lakier wygląda zbyt idealnie. Jest to znak, że pojazd mógł być w całości poddany lakierowaniu. Jeśli sprzedający nie chce podać przyczyny wykonania takiego zabiegu, wtedy nasze wątpliwości są zdecydowanie na miejscu.

3. Stan kierownicy i gałki zmiany biegów to kolejny ważny element, któremu trzeba się przyjrzeć. Może on dać nam informację o przebiegu auta. Jeśli kupujemy starszy model, wyżej wymienione rzeczy powinny być wyraźnie zużyte. Jeśli są wymienione na nowe, to może oznaczać chęć zatuszowania faktycznego przebiegu samochodu.

4. Następną rzeczą, która dużo może powiedzieć nam o przebiegu pojazdu jest stan foteli oraz okładziny pedałów. Jeśli te elementy są mocno zużyte, a sprzedawca podaje niski przebieg to znak, że musiał „kombinować” przy liczniku.

5. Silnik, czyli serce samochodu, powinien być w należytym stanie. Poddając go oględzinom trzeba zwrócić uwagę na miarkę poziomu oleju. Jeśli przy włączonym silniku wydostaje się stamtąd dym to znak, że silnik może wymagać poważnej i kosztownej naprawy.

6. Aby dobrze ocenić stan techniczny używanego auta, przed jego zakupem warto wybrać się do stacji kontroli pojazdów. Wykwalifikowany mechanik na kanale może od spodu dokładnie obejrzeć i ocenić auto oraz wychwycić wszelkie usterki.

7. Sprawdzenie stanu elementów eksploatacyjnych takich jak opony, tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, amortyzatory, elementy zawieszenia czy układ wydechowy, to kolejna ważna rzecz podczas oględzin auta.

8. Warto zwrócić również uwagę na wnętrze bagażnika. W tym przypadku należy koniecznie zajrzeć pod okładzinę i ocenić stan podłogi. Jeśli zauważymy np. nieoryginalny lakier czy niefabryczne spawy, możemy mniemać, że samochód był mocno uderzony w tył. Bardzo ważne są również oznaczenia szyb – wszystkie szyby powinny mieć na nich tego samego producenta oraz rocznik.

Aby więc używany samochód okazał się trafionym zakupem i abyśmy po chwili użytkowania nie musieli z jego powodu psuć sobie nerwów, warto pamiętać o powyższych poradach. Jeśli nie czujemy się jednak na siłach samodzielnie ocenić, czy oferowane przez sprzedającego auto jest w odpowiednim stanie, możemy skorzystać z tzw. dekodera VIN. Jest to świetna metoda na poznanie pełnej historii pojazdu oraz wykrycie ewentualnych oszustw dotyczących przebiegu i wypadków.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot