• 1
  • 2
piątek, 26 czerwiec 2020 20:42

Nietypowe zakończenie roku szkolnego w augustowskich placówkach [ZDJĘCIA]

Napisała
SP 4 w Augustowie SP 4 w Augustowie

Dziś około 4,3 miliony uczniów zakończyło rok szkolny 2019/2020. Niestety nie było tradycyjnych uroczystości, apeli i wspólnego spotkania podczas rozdania świadectw. Najważniejsze było bowiem bezpieczeństwo uczniów oraz nauczycieli. Jak wyglądało tegoroczne zakończenie roku w Augustowie?

To dyrektorzy szkół zadecydowali, w jaki sposób pożegnają się z uczniami na okres wakacyjny. Po trudach zdalnego nauczania, jaki podjęli nauczyciele, uczniowie oraz rodzice, przyszedł czas na upragnione wakacje. Sprawdziliśmy jak wyglądała uroczystość zakończenia roku szkolnego w niektórych augustowskich szkołach podstawowych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Pani Agnieszka  Milanowska, opowiedziała jak odbywało się to w jej placówce.

„Dziś rozdaliśmy świadectwa uczniom klas III i VIII. Klasy III kończą pewien etap swojej edukacji i dziś żegnały się ze swoja jedyną wychowawczynią, zaś klasy VIII ukończyły szkołę podstawową. Dla nich uroczystość  wręczenia świadectw odbyła się na sali gimnastycznej. Co godzinę nauczyciele spotykali się ze swoja klasą, zachowując rygory sanitarne. Pozostali uczniowie odbiorą świadectwa w poniedziałek i wtorek w sekretariacie” – poinformowała nas pani dyrektor.

Poprosiliśmy również o ocenę zdalnego nauczania i osiągniętych wyników.

„W naszej szkole wszyscy uczniowie otrzymali promocje do wyższych klas. Mimo utrudnień epidemicznych, wyniki były bardzo wysokie. Na 450 uczniów klas IV-VIII, ponad 250 otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody. W pełni zasłużyli na te wyróżnienia. Wszyscy bardzo chcemy wrócić od września do szkoły, aby odbudować relacje, kształtować zachowania społeczne i być wszyscy razem, tutaj, w naszej szkole”- mówi pani dyrektor Milanowska.

W Szkole Podstawowej nr 4 rozdanie świadectw odbywało się rotacyjnie. Wcześniej opracowany został harmonogram spotkań z wychowawcami oraz podział na grupy, aby zachować zasady bezpieczeństwa. Dyrektor szkoły, Mariola Karpińska, informuje nas o przebiegu dzisiejszego dnia.

„Klasy I-III spotkały się z wychowawcami w salach lekcyjnych, natomiast nasi absolwenci, uczniowie klas VIII, zebrali się na boisku szkolnym, gdzie wręczyliśmy im świadectwa ukończenia szkoły, podziękowania i nagrody w pięknych oprawach. Muszę dodać, że ośmioklasiści zachowali się bardzo kulturalnie, stanęli na wysokości zadania”.

Dopytaliśmy jeszcze panią dyrektor o osiągnięcia uczniów.

„Jedna z klas – VI b – osiągnęła średnią 5,0. Cztery inne klasy miały średnie powyżej 4,75. W poszczególnych oddziałach było po 12-13 świadectw z wyróżnieniem. Jedziemy na wakacje, ale myślimy o wrześniu, że wreszcie spotkamy się w szkole” – mówi pani dyrektor.

Przeprowadziliśmy także rozmowę z dyrektorem Szkoły Podstawowej STO, panią Urszulą Jurgiel.

„Wczoraj zakończenie roku szkolnego odbyliśmy on-line. Łączyliśmy się z każdą klasą pojedynczo, omawialiśmy nasze osiągnięcia. W poniedziałek rodzice będą odbierać świadectwa w sekretariacie szkoły. Dziś w kinie mieliśmy uroczystość ukończenia szkoły przez uczniów klas VIII. Oczywiście z zachowaniem rygorów sanitarnych” – mówi pani dyrektor.

Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice poddani byli trudnej próbie zdalnego nauczania. Jak sobie poradzili i czy osiągnęli sukces, zapytalismy panią dyrektor Jurgiel.

„Wszyscy nasi uczniowie, a mamy ich 130 plus 13 w oddziale zerowym, otrzymali promocje do następnych klas. Jak co roku były nagrody i świadectwa z czerwonym paskiem. Bardzo chcielibyśmy od września rozpocząć zajęcia w szkole. Kontakty społeczne są bowiem niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Nie myślimy jednak na razie o wrześniu, jest jeszcze trochę czasu, musimy odpocząć” – kończy pani dyrektor.

Gruby Benek