Wydrukuj tę stronę
niedziela, 28 czerwiec 2020 15:12

Złamanie ciszy wyborczej w Augustowie

Napisała
KPP Augustów KPP Augustów

Od wczoraj podlaska policja otrzymuje zgłoszenia dotyczące naruszenia ciszy wyborczej. Dziś do takiego czynu doszło również w Augustowie.

Dziś (28 czerwiec) o godzinie 6:55 augustowscy policjanci otrzymali zgłoszenie w związku z ciszą wyborczą. Ktoś uszkodził dwa banery. W związku z tym trwają czynności w kierunku art. 67 kw.

Do podobnych zdarzeń doszło dziś również w Białymstoku na ulicy Wierzbowej. O godzinie 11:35 policja otrzymała zgłoszenie dotyczące pomalowanych banerów. W tym przypadku również prowadzone są czynności w kierunku art. 67 kw.

Do łamania ciszy wyborczej dochodziło również wczoraj.

„Do południa podlascy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia w związku z ciszą wyborczą. O godzinie 8:20 otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że w Wysokiem Mazowieckiem zostały zniszczone dwa plakaty wyborcze jednego z kandydatów. Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 67 kw. O godzinie 9:25 otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że w Wasilkowie umieszczone są plakaty wyborcze na ogrodzeniu  jednej z posesji bez zgody właściciela. Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 495 par. 1 ust. 1 Kodeksu wyborczego” – poinformował rzecznik policji podlaskiej.

Do godziny 18:00 dnia wczorajszego doszły jeszcze trzy zdarzenia.

„O 15:30 dostaliśmy informację o zniszczeniu baneru wyborczego w miejscowości Czeremcha w powiecie hajnowskim. O godzinie 16:25 dostaliśmy zgłoszenie o usuwaniu baneru w Gródku. O godzinie 17:00 dostaliśmy zgłoszenie o zerwaniu trzech banerów wyborczych na ulicy Tysiąclecia PP w Białymstoku. We wszystkich przypadkach prowadzone są czynności w kierunku art. 67 Kodeksu wykroczeń. W przypadku Gródka sprawca został ukarany mandatem karnym” – informuje rzecznik policji.

„Do chwili obecnej mamy 8 zdarzeń: 6 w kierunku art. 67 kw., 1 w kierunku art. 288 kk i 1 w kierunku 495 kodeksu wyborczego. Wczorajsze zdarzenie z Tysiąclecia zostało zakwalifikowane jako zniszczenie mienia z art. 288 kk (ostatecznie 10 zniszczonych plakatów)” – poinformował rzecznik podlaskiej policji.

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, kara dotycząca wykroczenia z art. 67 kw. wynosi 150 zł.