• 1
  • 2
  • 3
środa, 01 lipiec 2020 14:32

Dziś Dzień Psa! Zobacz podlaskich czworonożnych funkcjonariuszy [ZDJĘCIA]

Napisała
KPP Augustów KPP Augustów

1 lipca obchodzimy Dzień Psa. Nie zapominajmy o tych czworonogach, które dzielnie służą w Policji czy Straży Granicznej. Przygotowaliśmy piękną galerię zdjęć, która przedstawia psy odbywające tę wymagającą służbę.

W Straży Granicznej służbę pełni 258 psów, z czego aż 37 pracuje w jej podlaskim oddziale. Znajdują się tu czworonogi o różnych specjalnościach: patrolowo – obronne, tropiące oraz psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków. Służba, którą odbywają tu psy jest niezwykle wymagająca i często niebezpieczna. Zwierzęta są do niej odpowiednio dobierane oraz szkolone. W Straży Granicznej dominują owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie. Znakomicie sprawdzają się również owczarki holenderskie. Czasem obecne są też teriery walijskie, jack russel teriery, parson russel teriery czy płochacze niemieckie.

Psy służą również w Policji. Są one tam bardzo potrzebne i niezwykle cenne, ponieważ niejednokrotnie ratują ludzkie życie. Umiejętności psów szkolonych do służby w Policji są wykorzystywane m.in. do pilnowania porządku publicznego, wyszukiwania narkotyków, odnajdowania osób zaginionych czy zwłok. W Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie obecnie znajdują się dwa psy: Gabak (patrolowo - tropiący od 2012 roku) i Jamroz (do wyszukiwania zapachu narkotyków od 2015 roku). Psy policyjne to zazwyczaj owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie malinois.

Psy – funkcjonariusze są bardzo pomocne strażnikom granicznym oraz policjantom. Doceńmy więc wkład, który poprzez swoje umiejętności i oddanie wnoszą do naszego życia, wspólnie z człowiekiem czuwając nad naszym bezpieczeństwem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot