• 1
  • 2
  • 3
środa, 01 lipiec 2020 16:00

Będzie nowe kąpielisko w Augustowie

Napisała

Augustów to miasto otoczone jeziorami, które swoim malowniczym położeniem przyciąga liczne rzesze turystów. Szczególnie latem, kiedy sezon kąpielowy oficjalnie się rozpoczyna, plażowicze szturmem ruszają nad zbiorniki wodne, aby zaznać nieco ochłody w upalne dni. W związku z dużym zainteresowaniem tego typu obiektami, Augustów w bieżącym sezonie będzie mógł poszczycić się drugim kąpieliskiem.

Władze miasta, radni oraz dyrekcja Centrum Sportu i Rekreacji, postanowili w bieżącym sezonie uruchomić dodatkowe kąpielisko nad Neckiem – plażę przy ośrodku  POSTiW. Największym problemem okazał się brak odpowiedniej liczby ratowników. Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych jasno określa bowiem wymagania, jakie musi spełniać kąpielisko.

Rozmawialiśmy z Panem Tomaszem Wasilewskim, pełniącym obowiązki dyrektora CSiR w Augustowie. Pytaliśmy o nowe miejsce plażowania i warunki bezpieczeństwa na tym terenie.

„Molo Radiowej Trójki posiada status kąpieliska i jest czynne od 1 lipca do 30 sierpnia. Przepisy określają, że na każde 100 metrów plaży czasowo wykorzystywanego do kąpieli, musi przypadać dwóch ratowników – jeden od strony lądu, drugi od strony wody. Molo Radiowej Trójki ma 130 metrów, więc zabezpiecza je czterech ratowników. Plaża jest oblegana zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak również przez turystów” – mówi pan Wasilewski.

Aby sprostać potrzebom plażowiczów konieczne było uruchomienie nowego terenu rekreacyjnego. Będzie to licząca 100 metrów plaża, nadzorowana przez dwóch ratowników.

„Już od jakiegoś czasu radni postulowali o otwarcie dodatkowego kąpieliska. Wskazywałem na ewentualne lokalizacje i w rezultacie, od 16 lipca do 30 sierpnia, można będzie zażywać kąpieli przy ośrodku POSTiW. To naturalna plaża zależna od kierunku wiatru, który nawiewa piasek. W przyszłości myślimy też o Bielniku, ale jeszcze nie w tym sezonie” – informuje dyrektor CSiR.

Pytaliśmy również, w jaki sposób monitorowane są warunki bezpieczeństwa w miejscach czasowo wykorzystywanych do kąpieli.

„Wspólnie z prezesem WOPR cyklicznie analizujemy ewentualne zagrożenia i podejmujemy stosowne środki zabezpieczające. Dwukrotnie w danym sezonie kąpielowym dokonujemy badania czystości wód – chwilę przed rozpoczęciem sezonu i w jego połowie. Kąpiel w jeziorze Necko jest całkowicie bezpieczna” – mówi pan Tomasz Wasilewski.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot