• 1
  • 2
czwartek, 02 lipiec 2020 13:00

Student z Podlasia podbija świat sztucznym okiem

Napisała
YouTube YouTube

Osoby niewidome na co dzień muszą borykać się z wieloma trudnościami. Piotr Psyllos, 22-letni student z Podlasia, postanowił ułatwić takim osobom życie. Wymyślił sztuczne oko!

Urządzenie jego autorstwa nazywa się Matia, co po grecku znaczy „oczy”. Jest to mała, niepozornie wyglądająca skrzyneczka, którą osoba niewidoma może przypiąć do swojego pasa. Matia wyposażona jest w kilkanaście czujników, zbierających i na bieżąco przetwarzających informacje. Syrena ostrzega niewidomego przed stojącymi na jego drodze przeszkodami, a kobiecy głos opisuje osoby, które „widzi” sztuczne oko.

Kim jest młody wynalazca, którego innowacyjnym pomysłem zachwyca się już cały świat? To rodowity Podlasianin, 22-letni student Politechniki Białostockiej. Jego mama jest Polką, a ojciec Grekiem. Piotr urodził się na położonej na Morzu Egejskim wyspie Chios, ale wraz z rodzicami mieszka w Białymstoku. Młody konstruktor na co dzień zajmuje się kwestiami przetwarzania obrazu i sztucznej inteligencji, dlatego też swoją wiedzę postanowił wykorzystać, aby pomóc innym.

Pierwszym projektem Piotra była rękawica wspomagająca komunikację. To urządzenie ma pomagać osobom niemówiącym w porozumiewaniu się. Funkcją rękawicy jest zamienianie gestów na dźwięk. Ten wynalazek otrzymał pierwszą nagrodę podczas brukselskich Światowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2013”.

Kolejnym zrealizowanym pomysłem Podlasianina był Neutrognet, czyli tzw. wirtualna kreda. Jest to sygnet, który założony na palec, umożliwia pisanie w powietrzu za pomocą gestów. System opiera się na alfabecie Braila. Ten wynalazek młodego konstruktora wygrał w 2015 roku ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich i został dodatkowo wyróżniony nagrodą od Plus Business Incubator.

W tej chwili student zachwyca świat swoim wynalazkiem zwanym Matia. Na projekt zwrócili uwagę jurorzy z  Massachusets Institute of Technology. Piotr Psyllos zaprezentował swoje dzieło podczas polskiego finału Innovators Under 35. Zgromadzona tam publiczność zachwyciła się innowacyjnym wynalazkiem chłopaka.

Więcej o samym konstruktorze oraz o jego osiągnięciach można przeczytać na jego stronie internetowej.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek