• 1
  • 2
  • 3
piątek, 03 lipiec 2020 10:27

Przygody dziuplaków

Napisane przez
Pisklęta sikorki bogatki Pisklęta sikorki bogatki Grzegorz Zawadzki

Nadleśnictwo Płaska z przedstawicielami Katedry Leśnictwa Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim z Panią Dorotą Zawadzką i Panem Grzegorzem Zawadzkim, prowadziło współprace z zakresu ekologii ptaków i ochrony przyrody.

Nadleśnictwo Płaska wspólnie z Katedrą Leśnictwa Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęło w 2020 roku eksperyment badawczy mający na celu rozpoznanie wykorzystania budek lęgowych rozwieszonych w różnych typach siedlisk i drzewostanów. W tym celu rozmieszczonych wiosną zostało 240 budek lęgowych (typu A i A1), w trzech kategoriach drzewostanów – iglastych, mieszanych i liściastych/ borowych, grądowych i olsach. Budki rozmieszczone są w sposób liniowy, co 60-70 metrów w jednolitych typach drzewostanów. W trakcie majowej kontroli stwierdzono kilkadziesiąt lęgów, należących do 4 gatunków ptaków: bogatki Parus major, modraszki Cyanistes caeruleus, sosnówki Periparus ater i muchołówki żałobnej Ficedula hypoleuca. Stwierdzone lęgi są na różnym stopniu zaawansowania, w większości gniazd są już młode, w części jaja, a niektóre gniazda są dopiero w budowie.

 

Źródło: Nadleśnictwo Płaska

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot