Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 lipiec 2020 14:34

Mandat za korzystanie z klimatyzacji w aucie? To możliwe!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nadchodzi lato, a wraz z nim upały. W takie gorące dni robimy wszystko, aby choć na chwilę poczuć ulgę od wysokich temperatur. Jedną z metod jest przebywanie w aucie z włączoną klimatyzacją. Należy jednak uważać, ponieważ można za to dostać mandat!

Jak to możliwe? Otóż policjant może stwierdzić, że złamaliśmy art. 60 ust. 2 pkt 3, ustawy Prawo o ruchu drogowym, który traktuje o „pozostawianiu pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym”. Jeżeli więc udajemy się do auta, aby posiedzieć sobie przy włączonej „klimie”, łamiemy prawo i możemy zostać za to ukarani mandatem w wysokości 100 zł. Należy pamiętać, że tego typu postój nie powinien trwać dłużej niż minutę. Nie dotyczy to jedynie pojazdów wykonujących czynności na drodze.

Kolejną rzeczą, której należy unikać, aby policjant nie „wlepił” nam mandatu, jest oddalanie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest włączony. W takim przypadku funkcjonariusz może nałożyć na nas karę w wysokości 50 zł.

Trzecią, najważniejszą sprawą, o której należy pamiętać, jest fakt, że policjant może uznać, iż nasze auto jest używane „w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Nie ukrywajmy – włączona klimatyzacja w samochodzie powoduje szybsze spalanie paliwa. Robi też sporo szumu wokół auta. Jeśli na dodatek pojazd stoi na parkingu w środku miasta, wtedy dla przechodniów jest to zdecydowanie i wyraźnie odczuwalne. Mandat w takim przypadku może wynieść aż 300 zł.