• 1
  • 2
czwartek, 09 lipiec 2020 12:31

Dokumentacja i pozwolenie na budowę jest. Wiemy, jak będzie wyglądał augustowski dworzec!

Napisane przez RED

Augustowski dworzec kolejowy czeka na remont od wielu lat. Kiedyś PKP chciało sprzedać miastu budynek „za złotówkę” - ówczesny Burmistrz się na to nie zdecydował. Niedawno miastu udało się odkupić to obiekt z rąk prywatnych. W międzyczasie zabytkowy budynek przestał jednak przyciągać i niestety zaczął odpychać. Burmistrz Mirosław Karolczuk planu-je zmienić ten stan rzeczy. Pierwszym krokiem - wykonanym już na początku kadencji było uruchomienie poczekalni po kilku latach przerwy w jej działaniu.

Wizualizacje całkowicie wyremontowanego budynku naturalnie nasuwają pytanie: dlaczego piękna i zabytkowa konstrukcja jest antywizytówką miasta? Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że obiekt jest w opłakanym stanie. Władze Augustowa odzyskały dworzec z prywatnych rąk, na tym jednak nie chcą poprzestać. Gospodarowanie budynkiem dworca nie jest co prawda zadaniem miasta, ale Burmistrz Mirosław Karolczuk ma plan na to, jak przywrócić dawny blask dla tego miejsca.

Chcę doprowadzić do całkowitej modernizacji dworca kolejowego w Augustowie. Musimy za-dbać o miejsce, które godnie powita w naszym mieście przyjezdnych. Obiekt musi prezentować miasto z najlepszej możliwej strony. W tym momencie niestety mamy do czynienia z sytua-cją odwrotną. Uważam, że pozyskanie budynku od prywatnego przedsiębiorcy to doskonała okazja dla upamiętnienia ważnego dla historii naszego miasta miejsca. Nowy, wyremontowany dworzec to doskonała lokalizacja na ekspozycje, które zobrazują ważny moment w naszej histo-rii, czyli wywózki na Sybir. Dokumentacja dotycząca remontu dworca jest gotowa, mamy też po-zwolenie na budowę, pozostaje realizacja, która powinna odbyć się z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych. Odbywam kolejne spotkania i walczę o pozyskanie na ten cel środków. Ostatnia rozmowa z członkiem zarządu PKP przynosi nadzieję na spełnienie kolejnego z moich celów. Augustów musi mieć dworzec z prawdziwego zdarzenia - mówi Mirosław Karolczuk - Burmistrz Miasta Augustowa. 

Plany remontowe mają szeroki zakres. Modernizacja ma się jednak odbyć z poszanowaniem stylu zabytkowego dworca. Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Augustowie dysponuje już szczegółowym spisem planowanych prac.

Projekt obejmuje kapitalny remont budynku dworca. Główne działania to oczywiście wymiana okien, drzwi, podłóg, części konstrukcji dachu i jego pokrycia, remont ścian, sufitów, stropu, scho-dów, elewacji i kominów, jednakże zakres prac obejmuje też szczegółowe działania polegające np. na odtworzeniu detali architektonicznych. Gotowy dworzec przedstawiają wizualizacje - budynek będzie przyciągał zarówno ze względu na wygląd, jak i funkcjonalność - mówi Magdalena Sokołowska - Kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miejskim. 

Źródło: UM Augustów 

Gruby Benek