• 1
  • 2
  • 3
piątek, 10 lipiec 2020 15:31

Zasiłek opiekuńczy do 12 lipca? Rząd zmienił zdanie

Napisane przez AM

Rząd podjął decyzję, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia będzie przedłużony ostatni raz – tylko do 12 lipca. Zmienił jednak swoją decyzję. Do kiedy będą wypłacane świadczenia?

„Nie zamierzamy przedłużać dodatkowego zasiłku opiekuńczego” – poinformowała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Opiekunowie dzieci do 8. Roku życia mieli zapewne nadzieję, że i tym razem, tak jak do tej pory, władze państwa przedłużą wypłatę świadczenia. Marlena Maląg wytłumaczyła, dlaczego podjęto taką, a nie inną decyzję.

„Nie zamierzamy już przedłużać zasiłku opiekuńczego nad dziećmi do lat 8, ponieważ widzimy też, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach”.

Rząd ostatecznie podjął jednak inną decyzję – rodzice jeszcze przez jakiś czas mogą liczyć na wyżej wymienione świadczenie wypłacane w ramach tarczy antykryzysowej. Zasiłek będzie bowiem przedłużony do 26 lipca.

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8. w wypadku:

- gdy zamknięte są placówki, do której uczęszczały dzieci, ale też w wypadku, gdy rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem,
- braku możliwości zapewnienia opieki przez opiekuna dziennego z powodu koronawirusa.

Przedłużenie świadczenia oznacza, że wypłaty z ZUS będą się odbywały w taki sam sposób, jak do tej pory. Formalności, jakich należy dopełnić to:

- złożenie przez rodziców oświadczenia u pracodawcy, jeśli są zatrudnieni na umowę o pracę,
- złożenie przez rodziców oświadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jeśli prowadzą działalność gospodarczą.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.