• 1
  • 2
  • 3
piątek, 10 lipiec 2020 16:46

Rząd chce stworzyć państwową sieć sklepów. Czy przejmie Żabkę i Tesco?

Napisała

Sieć sklepów, nad stworzeniem której pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, miałaby być kontrolowana przez państwo. Przewiduje się, że rząd może chcieć przejąć np. Żabkę czy Tesco. Czy do tego dojdzie? Na czym będzie polegał nowy pomysł?

Program wymyślony przez rząd nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Jak podaje portal businessinsider.com.pl, rząd nie będzie tworzył państwowej sieci sklepów od zera, ale planuje połączyć już istniejące spółki i skonsolidować aktywa rolniczo-spożywcze. W taki właśnie sposób chce wejść na rynki, na których państwowe aktywa nie są obecne. Cały proces miałby się odbyć w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową.

Przewidywania są takie, że rząd może chcieć przejąć również większe spółki z zagranicznym kapitałem (np. Żabkę czy Tesco). Businessinsider zapytał wyżej wymienione sieci jak zapatrują się na ten pomysł. Żabka zdecydowanie powiedziała „nie”, zaś Tesco, które od jakiegoś czasu ma problemy w Polsce, nie zaprzeczyło plotkom.

Jakie są cele nowego rządowego programu? Po pierwsze - tworzenie konkurencyjnych cen na rynku. Po drugie – nagradzanie rolników i twórców za ich produkty.

Źródło: businessinsider.com.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.