• 1
  • 2
środa, 15 lipiec 2020 15:39

Brak poradni ginekologicznych – najgorzej jest m.in. w województwie podlaskim

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Brak dostępu do odpowiedniej opieki ginekologiczno-położniczej to problem, który pojawia się zwłaszcza na terenach wiejskich. W niektórych województwach nawet 70 procent gmin nie ma gabinetu ginekologicznego. Dotyczy to między innymi województwa podlaskiego.

Regularne badania ginekologiczne to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki wielu chorób, w tym groźnych dla życia nowotworów piersi, jajnika i szyjki macicy. Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „W kobiecym interesie” wynika jednak, że choć 72 procent Polek zdaje sobie sprawę z konieczności odwiedzania gabinetu ginekologa raz w roku, tylko 57 procent robi to tak regularnie.

Dlaczego panie nie badają się tak często jak trzeba? Otóż wynika to z tego, że nie czują się komfortowo podczas wizyty, odczuwają zbyt duży wstyd, boją się takiej wizyty lub po prostu nie mają na nią czasu.

Problemem są w tym przypadku nie tylko bariery świadomościowe, lecz także terytorialne. W wielu regionach Polski wciąż brakuje równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych. Dotyczy to głównie terenów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, m.in. województwa podlaskiego.

Dla przykładu, w województwie podlaskim w 2017 roku na jeden gabinet ginekologiczny przypadało aż 27 tysięcy pacjentek, natomiast w gabinecie miejskim w tym samym województwie – 5 tysięcy pacjentek. Jak widać, ta dysproporcja jest więc bardzo duża. Do tego dochodzą jeszcze kwestie lokalizacji. Niektóre pacjentki muszą dojeżdżać nawet 50 km do najbliższego gabinetu. Biorąc pod uwagę te czynniki, zaczyna się tu uwidaczniać duży, systemowy problem.

Według raportu NIK, w niektórych województwach 50-70 procent gmin nie posiada nawet jednego gabinetu ginekologicznego. W 9 powiatach Podlasia są obszary, w których gabinetu nie ma w promieniu 20, a nawet 50 km. Mieszkanki tych regionów na wizytę muszą więc czekać nawet kilka miesięcy, pokonywać duże odległości lub korzystać z prywatnej opieki ginekologa bądź położnika. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ nie każdą kobietę stać na wizyty w prywatnych placówkach.

Aby poprawić niekorzystne statystyki dotyczące opieki ginekologicznej w Polsce, niezbędne są zarówno zmiany systemowe, prowadzące do zwiększenia liczby gabinetów ginekologicznych, jak i świadomościowe. Dlatego właśnie powstała kampania „W kobiecym interesie”, której celem jest edukowanie i przekonywanie kobiet, że regularne wykonywanie badań ginekologicznych to podstawowy warunek dbałości o zdrowie.

Dzięki twórcom kampanii, w maju i czerwcu mieszkanki województwa mazowieckiego mogły bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych. Niewykluczone, że w przyszłości ta akcja będzie rozszerzona na kolejne miesiące i inne województwa.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.