Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 lipiec 2020 11:55

Czy e-recepty zastąpią papierowe?

Napisała

E-recepta to cyfrowa wersja recepty papierowej. Wprowadzenie jej jest częścią wielkiego programu cyfryzacji. Taki sposób realizacji recept ma wiele zalet. Oszczędza czas, eliminuje fałszowanie, powoduje, że zapisy są czytelne. Wystarczy zapamiętać kod oraz podać swój PESEL, a w aptece otrzymamy zapisane na e-recepcie leki.

Pandemia koronawirusa wymusiła na przychodniach bardziej dynamiczną obsługę wydawania e-recept, a obecnie obowiązuje ona powszechnie. Jak ta metoda działa w praktyce? Sprawdziliśmy w augustowskich przychodniach.

W placówce Lekarze Rodzinni „Lider” pani pielęgniarka z recepcji opowiedziała w jaki sposób e-recepty funkcjonują w tej przychodni.

„Wydajemy bardzo dużo recept elektronicznych, aż czasem nie nadążamy z pracą, bo personelu wciąż brakuje. Starsi ludzie bardzo dobrze sobie radzą. Świetnie znają zasady, skrupulatnie przechowują karteczki z kodami, nie mają problemu z wykupieniem leków w aptece. Sprawnie zamawiają recepty telefonicznie, bez potrzeby przyjścia do lekarza. Teleporady również spełnią swoją rolę. Jeśli sytuacja tego wymaga, lekarz zaprasza na osobistą wizytę w przychodni. Myślę, że wkrótce e-recepty całkowicie wyeliminują te papierowe” – mówi pielęgniarka.

Przychodnia Liliana i Stanisław Kisiel również z powodzeniem stosuje recepty elektroniczne. Pani doktor Renata Szypulewska opowiedziała jak to działa w ich placówce.

„E-recepty zaczęliśmy wydawać już na początku tego roku. Myślę, że stanowią one ponad 30 procent wystawianych recept. Bardzo dobrze radzą sobie z nimi starsi ludzie. Zapamiętują kody, nie mają z tym problemu. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że ktoś kod zagubi, nie ma z tym kłopotu, podajemy go ponownie z naszej bazy danych”.

Aby mieć pełen obraz obsługi e-recept, rozmawialiśmy również z pracownikiem jednej z augustowskich aptek.

„90-95 procent realizowanych recept, to właśnie e-recepty. Starsi ludzie radzą sobie doskonale. Mają kody, znają PESELE. Jeśli ktoś nie zapamiętał kodu, dużą pomocą służą nam panie pielęgniarki z przychodni. Sposób z kodami jest lepszy zarówno dla nas, jak i dla pacjentów. Łatwo odczytać receptę, jest mniej błędów, mniej skreśleń. Dużym plusem jest możliwość wykupienia leków „na raty”, niekoniecznie od razu wszystkie. E-recepty mogą być ważne nawet rok, ale lekarz musi to zaznaczyć. W przeciwnym razie mają ważność tak jak inne, czyli 30 dni. Dodam jeszcze, że bardzo dobrze współpracuje nam się z pracownikami przychodni”.

Elektronika wkracza więc w kolejne dziedziny naszego życia. I choć na temat e-recept pojawiało się wiele negatywnych głosów, jak widać nie było się czego obawiać.