• 1
  • 2
piątek, 17 lipiec 2020 12:13

Niebezpieczne opryski w Augustowie

Napisała

Od kilku lat Powiatowy Zarząd Dróg podejmuje działania chwastobójcze na augustowskich ulicach będących w jego zarządzaniu. Zabiegi te mają na celu zniszczenie niepożądanych roślin porastających brzegi chodników, przerwy między płytkami chodnikowymi, a szczególnie przerwy między krawężnikami a jezdną. Kilka dni temu w mieście został przeprowadzony oprysk na części ulic, jednak zaniepokojeni mieszkańcy mają pretensje, że nie zostali o tym wcześniej powiadomieni. Tym bardziej, że wykorzystano do tego celu, jak twierdzą, niebezpieczny dla zdrowia środek o nazwie Rundup. Nasza redakcja postanowiła zająć się tą sprawą.

O wykonywanie oprysków na terenie miasta zapytaliśmy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, pana Daniela Hiero.

„Roundup to środek legalnie dopuszczony do stosowania w przestrzeni publicznej i właśnie to tego między innymi jest przeznaczony. Kontaktowaliśmy się w sprawie oprysków z Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, aby uzyskać akceptację na wykonywanie tego typu zabiegów. Ponadto nasza kadra pracownicza jest w tym zakresie przeszkolona. Pierwszy raz spotykam się z aż takimi uwagami na temat stosowania Roundupu, tym bardziej, że jest on stosowany przez wielu zarządców dróg i nie tylko. Środek, którym spryskujemy chwasty, posiada niewielkie stężenie. W ciągu pierwszych dwóch godzin działa na chwasty, a następnie, w ciągu kolejnych godzin, traci swoją moc, zanika. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek się nim zatruł – ani człowiek, ani zwierzęta” – informuje pan Daniel Hiero.

„Fakt, nie było ogłoszeń o opryskach, ale pewnie gdyby były, prawdopodobnie nie byłoby dziś sprawy” – mówi pan dyrektor.

Spytaliśmy, dlaczego w Augustowie jest wykorzystywany właśnie Roundup. Istnieją przecież inne środki służące do zwalczania chwastów.

„Opryski robiliśmy zazwyczaj Roundupem, który zawsze się dobrze sprawdzał, a mieszkańcy nie mieli co do tego aż takich uwag. Zaczęliśmy również używać roztworu wody z solą i stopniowo będziemy przechodzić na jego stosowanie – obecnie sprawdzamy jego skuteczność. Aby temat zwalczania chwastów więcej nie niepokoił augustowian, zobowiązuję się, iż na naszej stronie internetowej pojawi się informacja o planowanych do wykonania opryskach” –  uspokaja dyrektor PZD, pan Daniel Hiero.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.