• 1
  • 2
poniedziałek, 20 lipiec 2020 12:25

Obława augustowska zwana małym Katyniem

Napisała

Dnia 19 lipca w Gibach odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą obławy augustowskiej.

Obława augustowska to operacja przeprowadzona w okolicach Suwałk i Augustowa między 10 a 25 lipca 1945 roku przez oddziały sowieckie wspierane przez polskich komunistów. Celem operacji było rozgromienie polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Obława augustowska jest uważana za największą zbrodnię na Polakach po II wojnie światowej.

19 lipca, w 75 rocznicę obławy lipcowej, w Gibach odbyła się uroczystość poświęcona temu wydarzeniu. Patronat nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda. Przesłał list, który został odczytany podczas uroczystości. W kościele św. Anny w Gibach odbyła się msza święta, po czym zebrani udali się na Wzgórze Krzyży, aby tam oddać hołd zamordowanym Polakom. 640 dębowych krzyży na Wzgórzu, to wzruszający widok, który potęguje wrażenie tej niesłychanej zbrodni. Obława augustowska to wciąż niewyjaśniona, bolesna karta naszej historii. Badania prowadzi oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Wspominając tę zbrodnię należy uświadomić sobie, że w operacji przeciw partyzantom wzięło udział około 45 tysięcy sowieckich żołnierzy. 10 lipca 1945 roku otoczona została Puszcza Augustowska. Sowieci zatrzymywali zarówno partyzantów, jak i wielu przypadkowych ludzi. Zostało wówczas aresztowanych 7049 osób, których później więziono w pięćdziesięciu różnych miejscach. 5115 osób wypuszczono, a 592 osoby zaginęły bez wieści i do dziś nie udało się wyjaśnić gdzie zostali pochowani. Są poważne podejrzenia, że być może ciała ofiar spoczywają w pobliżu wsi Kalety, jednak Białoruś nie wykazuje chęci pomocy w wyjaśnieniu tej zbrodni. Wysłali jedynie informację, że nie dysponują wiedzą o miejscach egzekucji Polaków w 1945 roku. Zatem śledztwo w dalszym ciągu jest otwarte.

Dla upamiętnienia ofiar obławy augustowskiej w 1991 roku w Gibach wzniesiono pomnik ku czci poległych. Na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie umieszczono w 2016 roku tablicę  pamiątkową. W 2018 roku w Suwałkach, w hołdzie zamordowanym, odsłonięto obelisk. Podobny znajduje się na rondzie Solidarności w Augustowie.

Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło tyle lat, nieodsłonięte karty naszej historii wciąż  spędzają sen z powiek wielu rodakom.

Gruby Benek