• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 20 lipiec 2020 13:49

5000 zł mandatu i punkty karne wydłużone o rok. Kierowcy są w szoku!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

O zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach mówi się od dawna bardzo wiele. Wdrażane są coraz to nowe przepisy, które mają w tym pomóc. Tym razem rząd chce m.in. drastycznie zwiększyć mandaty i wydłużyć punkty karne. Czy takie działania ostudzą temperament piratów drogowych?

Taryfikator mandatów ma zostać zmieniony – taki jest rządowy plan, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Najwyższy w tej chwili mandat miałby w związku z tym zostać aż 10-krotnie podwyższony. Jak miałby więc wyglądać nowy taryfikator?

Otóż nakładane byłyby wyższe mandaty za popełnianie wykroczeń w obrębie przejść dla pieszych i w terenie zabudowanym - od 1 do 1,5 tysiąca złotych oraz za przekraczanie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h. W tym drugim przypadku kierowca mógłby zostać czasowo pozbawiony prawa jazdy oraz zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 5000 złotych.

Oprócz radykalnych zmian taryfikatora mandatów ma zostać także wprowadzone wydłużenie ważności punktów karnych o rok oraz zwiększony ma być ich limit. Kierowcy prawdopodobnie nie będą mogli również redukować punktów karnych poprzez uczestnictwo w kursach, które wcześniej na to pozwalały.

Wytyczne od premiera Mateusza Morawieckiego już zostały przesłane do resortów: administracji, infrastruktury, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych. Jedno jest pewne – gdy nastąpią już planowane zmiany w kodeksie wykroczeń oraz zostanie opracowany nowy taryfikator mandatów, piraci drogowi będą musieli w końcu zdjąć nogę z gazu i zacząć przestrzegać przepisów.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.