• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 21 lipiec 2020 14:14

Czy powrócą niedziele handlowe? Jest projekt ustawy

Napisała

Pojawił się projekt ustawy traktujący o przywróceniu niedziel handlowych. Czy rząd zniesie zakaz handlu w siódmym dniu tygodnia?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 2018 roku. Jak wiemy, są pewne, nieliczne wyjątki, kiedy to możemy pójść do sklepu siódmego dnia tygodnia. W tej chwili te wyjątki to jedynie siedem niedziel w ciągu roku. Pomysł ten od dawna nie podoba się pracodawcom, którzy chcą zmian w przepisach dotyczących niedziel handlowych. Stan pandemii był dobrą okazją dla przedsiębiorców do ponownego zwrócenia się z apelem do rządu.

Jak podaje „Fakt”, pracodawcy przygotowali projekt ustawy, który zakłada przywrócenie handlu w niedziele. Dokument został dostarczony do Rady Dialogu Społecznego, gdzie oprócz pracodawców zasiadają także związkowcy i przedstawiciele rządu.

Jak miałyby wyglądać nowe ustalenia związane z niedzielnym handlem? Otóż pracodawcy chcą zniesienia zakazu na czas trwania epidemii. Zakaz ten miałby obowiązywać 180 dni po jej odwołaniu. W te niedziele, w które przypadałoby święto, sklepy miałyby być zamknięte. W projekcie ustawy widnieje również zapis o gwarantowanych dwóch wolnych niedzielach w miesiącu dla pracowników.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot