• 1
  • 2
czwartek, 23 lipiec 2020 11:48

Terytorialsi pobierają wymazy od pracowników sezonowych [ZDJĘCIA]

Napisała
1 PBOT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” 1 PBOT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają wymazy od pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie. Na plantacji borówek w powiecie sokólskim wymazy zostały pobrane już od 740 osób.

Podlascy Terytorialsi od 31 marca br. pobierają próbki do badań na obecność koronawirusa. W pierwszej kolejności wymazy pobierane były od osób objętych kwarantanną, następnie od pracowników domów pomocy społecznej. Aktualnie do tych grup dołączyli pracownicy sezonowi zatrudnieni w rolnictwie. Projekt jest realizowany we współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Mobilny punkt poboru wymazów metodą "walk-thru" polega na pobieraniu próbek w miejscu zatrudnienia pracowników sezonowych. Badane osoby przechodzą przez następujące etapy: punkt wyczekiwania, punkt ewidencyjny, punkt pobierania wymazu i strefę dekontaminacji. Przy każdym z nich znajduje się tablica informacyjna w języku ukraińskim. To właśnie z Ukrainy pochodzi większość pracowników sezonowych w tym gospodarstwie.

Za każdym razem, na koniec dnia pracy punktu, żołnierze z 4 pułku chemicznego w Brodnicy przeprowadzają dekontaminację osób i sprzętu.

W środę 22 lipca na plantacji borówek pracowały cztery zespoły wymazowe: dwa w Białousach i dwa w Słoi. W ciągu czterech dni na plantacji borówek pobranych zostało ponad 740 wymazów.

Nie jest to jedyna plantacja w województwie podlaskim objęta projektem pobierania wymazów. W dalszym ciągu Terytorialsi pobierają też wymazy od osób przebywających na kwarantannie.

Od 31 marca br. żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali ponad 6200 próbek do badań na obecność koronawirusa.

Źródło: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot