• 1
  • 2
  • 3
piątek, 24 lipiec 2020 12:19

Nowy mieszkaniec Puszczy Augustowskiej

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W Nadleśnictwie Augustów bacznie monitorowane są zamieszkujące te okolice dwa stada żubrów. W okresie letnim bardzo trudno jest spotkać te zwierzęta, gdyż wciąż przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia. Ostatnio jednak do Nadleśnictwa dotarła wiadomość, że w stadzie pojawił się młody żubrzyk. Tę informację przekazała leśnikom przypadkowa osoba.

Poprosiliśmy Pana Wojciecha Szostaka z Nadleśnictwa Augustów, aby powiedział kilka słów na temat nowego członka stada.

„Nie wiemy kiedy dokładnie przyszedł na świat młody żubr, ale otrzymaliśmy informację, że jest w stadzie, które przywieźliśmy tutaj w tym roku. Były to cztery osobniki i okazuje się, że teraz jest ich pięć” – mówi pan Szostak.

„W stadzie podstawowym mamy dziewięć żubrów. Łowczy, który jesienią obserwował stare stado ocenił, że żubry są w doskonałej kondycji i spodziewamy się, że powinny pojawić się 1-2 młode. Latem bardzo trudno jest zobaczyć tutaj żubry, mimo że w drugim stadzie mamy zainstalowany  nadajnik. Informacje przychodzą z opóźnieniem, więc w zasadzie ich nie spotykamy” – kontynuuje swoją wypowiedź nadleśniczy.

Bardzo chcieliśmy wiedzieć jakiej płci jest młody żubr i kiedy pracownicy Nadleśnictwa będą mogli go zobaczyć.

„Stada pojawiają się jesienią, kiedy kończy się ich naturalne pożywienie. Zawsze w tych samych, wyznaczonych miejscach, organizujemy dla żubrów karmniki, które zwierzęta same znajdują. Właśnie jesienią, kiedy stada zbliżą się do nas, dowiemy się jakiej płci jest młode i ile żubrów naprawdę się urodziło. Dla żubrów na zimę kupujemy buraki pastewne, siano i sianokiszonkę. O tym od kiedy trzeba je zacząć dokarmiać, same nas informują, gdyż podchodzą tutaj coraz bliżej” – mówi pan Wojciech Szostak.

Nadleśniczy, wnikliwy obserwator zwierząt na terenie Puszczy Augustowskiej, opowiedział nam również o zwyczajach w żubrzych rodzinach oraz o ich wzajemnych relacjach.

„Kiedy na świat przychodzi młode, opiekuje się nim całe stado. Oczywiście przede wszystkim najstarsza krowa oraz samiec. Jeżeli młode jest samcem i osiąga dorosłość, zaczyna stanowić konkurencję dla starego samca. Wówczas staje się on niebezpieczny, nie chcąc utracić swojej pozycji w stadzie. W ubiegłym roku mieliśmy przypadek, gdy 4-5 letni młody samiec został zabity przez starego, zraniony śmiertelnie rogiem w okolicy brzucha” – opowiada pan Szostak.

Zatem o tym, czy na świat przyszedł chłopiec czy dziewczynka, dowiemy się dopiero jesienią.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot