• 1
  • 2
czwartek, 30 lipiec 2020 17:30

Jak w powiecie augustowskim przebiegają letnie kolonie dla dzieci?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Mimo trwającej pandemii koronawirusa obozy, półkolonie i kolonie dla dzieci są realizowane. Oczywiście odbywają się one w odpowiednich warunkach oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego. Czy w związku z dość trudnym czasem, w jakim przyszło nam żyć, na wakacje wyjechało dużo mniej dzieci? Jak sytuacja przedstawia się w Augustowie?

We współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia powstały wytyczne, których celem jest ograniczenie ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz opiekunów podczas przebywania na letnim wypoczynku w czasie epidemii. Jednak aby uzyskać zgodę na uruchomienie kolonii, półkolonii czy obozu, organizator musi bezwzględnie przestrzegać ustalonych zaleceń. Zatem mimo pandemii, uczniowie wyjeżdżają na zorganizowane wypoczynek. W bieżącym roku kwota zaplanowana na ten cel wyniesie około 28 milionów złotych.

Skontaktowaliśmy się z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, aby dowiedzieć się jak i w jakich miejscach wypoczywają dzieci i młodzież w powiecie augustowskim. Naszą rozmówczynią była Magdalena Kozłowska, starszy inspektor KO w Białymstoku.

„W powiecie augustowskim, jak do tej pory, zgłoszonych i zatwierdzonych przez KO jest 75 wypoczynków. W całym województwie, w porównaniu z ubiegłym sezonem, jest ich o 1/3 mniej. Jeśli chodzi o półkolonie, to w tej chwili jest ich 14, ale jest to liczba zmienna” – mówi pani inspektor.

„Organizatorami są m.in. kluby sportowe: Sparta, Akademia Augustów oraz Zespół Szkół Specjalnych i inne. W Augustowie i w powiecie augustowskim formalnie zgłoszonych mamy 61 wypoczynków. Nie było sygnałów o dzikich obozach. Niemal do zera zmniejszyła się liczba półkolonii organizowanych przez szkoły i kluby sportowe. Wypoczynek zapewniają komercyjni organizatorzy” – kontynuuje inspektor KO.

Jak kontrolowane są miejsca, w których wypoczywają uczniowie?

„Kontrolujemy 20 procent wypoczynków w naszym województwie. Dużą część z powiatu augustowskiego wizytuje delegatura KO w Suwałkach. Kontrolę prowadzi również sanepid. Chociaż dość sceptycznie podchodziliśmy do zainteresowania rodziców tegorocznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży, to jednak wciąż wpływają do nas nowe zgłoszenia” – informuje nasza rozmówczyni.

Zwróciliśmy się również do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie. Zapytaliśmy o rolę tejże placówki w organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Rozmawiała z nami inspektor Agata Augusewicz.

„W okresie wakacyjnym Inspekcja Sanitarna sprawuje również nadzór nad warunkami zdrowotnymi wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Do chwili obecnej zgłoszono 74 turnusy wypoczynkowe. Porównując te dane z rokiem ubiegłym, turnusów mamy o 38 procent mniej. Dzieci i młodzież jak co roku korzystają z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej – zgłoszono 56 turnusów lub w formie w miejscu zamieszkania – zgłoszono 13 turnusów. W tym roku na popularności zyskały półkolonie. Obozów pod namiotami ze stałą infrastrukturą komunalną zgłoszono 5, podobnie jak w ubiegłym roku. Na terenie naszego powiatu brak jest obozów harcerskich zorganizowanych bez stałej bazy infrastruktury komunalnej” – informuje pani Augusewicz.

„W trakcie pandemii kolonie i obozy organizowane są dla mniejszej liczby uczestników i trwają krócej niż w ubiegłych latach. Kontrole wypoczynku letniego przez tutejszą stację są realizowane. Organizatorzy wywiązują się z obowiązujących przepisów i zaleceń. Tylko w jednym przypadku na półkolonii stwierdzono nieprawidłowości. Podczas kontroli prowadzone są również instruktaże dla uczestników wypoczynku dotyczące profilaktyki i podstawowych zasad zdrowego stylu życia w czasie epidemii koronawirusa, jak też działania edukacyjne, które podnoszą wiedzę z zakresu zapobiegania zagrożeniom związanym z wypoczynkiem letnim, dystrybuowane są także materiały edukacyjne. Pracownicy tutejszego sanepidu, we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji, przeprowadzają pogadanki na temat bezpiecznego spędzania wakacji” – kończy pani inspektor.

Gruby Benek