• 1
  • 2
piątek, 31 lipiec 2020 12:56

Wynajmujesz mieszkanie? Dostaniesz dopłatę do czynszu!

Napisała

Osoby wynajmujące mieszkanie, które zostały poszkodowane w wyniku pandemii koronawirusa, będą mogły otrzymać dopłatę do czynszu. Taki dodatek mieszkaniowy będzie wynosił nawet do 75 procent wysokości czynszu. Komu będzie przysługiwał? Od kiedy i gdzie można składać wnioski?

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa został już przyjęty przez Radę Ministrów. W ramach pomocy, najemcy mieszkań, których dotknęła pandemia COVID-19, będą miały możliwość skorzystania z dopłat do czynszu w ramach dodatków mieszkaniowych. Rządowa pomoc będzie niebagatelna – kwota dopłaty może wynieść bowiem 1,5 tysiąca złotych (75 procent czynszu) i będzie wypłacana przez 6 miesięcy. Dodatkowe środki mają wspomóc najemców mieszkań, którzy z powodu trwającej pandemii stracili dochody i nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu. Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z dopłat. Komu będą przysługiwały?

Dodatek mieszkaniowy otrzymają te osoby, które udowodnią, że w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego ich miesięczne dochody spadły o co najmniej 25 procent. Świadczenie będzie przysługiwało jedynie tym, którzy byli najemcami lokalu jeszcze przed 14 marca 2020 r. Należy pamiętać, że wniosek o dopłatę można złożyć nie później niż do końca 2020 roku.

O dodatek mieszkaniowy mogą się ubiegać najemcy mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Innowacją w przepisach będzie to, że dodatkowe środki będą mogły być wykorzystane na pokrycie zarówno opłat przyszłych, jak i za okres ubiegły, nie wcześniejszy jednak niż od 1 marca 2020 r. Świadczenie ma być wypłacane przez okres 6 miesięcy.

Jaka będzie wysokość dopłaty? Ma ona być wyliczana na podstawie różnicy między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy, a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Maksymalna kwota, jaką będzie można uzyskać, to 1,5 tysiąca złotych.

Na razie nowe zasady jeszcze nie obowiązują. Wejdą one w życie w chwili przyjęcia przez Sejm i Senat wszystkich poprawek do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Obejmują one zmianę kilkunastu ustaw.

Gruby Benek