• 1
  • 2
poniedziałek, 03 sierpień 2020 17:27

Grzyby - giganty na jednej z podlaskich łąk [ZDJĘCIA]

Napisała
Nadleśnictwo Augustów Nadleśnictwo Augustów

Skupisko purchawicy olbrzymiej (Calvatia gigantea), nazywanej też: czasznicą olbrzymią, kulicą kurzawkowatą lub purchawką olbrzymią, zostało znalezione na jednej z podlaskich łąk. Widok jest niesamowity!

Na jednej z łąk, w pobliżu uroczyska Sosnowo Leśnictwa Bargłów, zlokalizowano duże skupisko Purchawicy olbrzymiej. Ze względu na osiągane przez owocniki wymiary jest to  jeden z największych na świecie grzybów. Zazwyczaj grzyb występuje pojedyńczo, ale tutaj jest możliwość oglądania dużego skupiska. Purchawica była do roku 2014 objęta ochroną ścisłą. Młode osobniki są jadalne. Największym atutem są jednak rozmiary, które już z daleka budzą zainteresowanie. Początkowo wygląda to tak jakby na łące pozostały rozrzucone, różnego rozmiaru piłki. Szczegółowe informacje o tym ciekawym grzybie dostępne są w internecie. Pomimo zniesienia statusu ochronnego apelujemy o nie niszczenie osobliwości przyrodniczej jaką jest purchawica olbrzymia.

Autor: Adam Sieńko
Źródło: Nadleśnictwo Augustów

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.