• 1
  • 2
wtorek, 04 sierpień 2020 16:35

Egzamin ósmoklasisty – jak poradzili sobie augustowscy uczniowie?

Napisała

31 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznych egzaminów uczniów klas ósmych. Mimo wielu niedogodności związanych ze zdalnym nauczaniem, wyniki okazały się bardzo dobre. Chociaż decyzja o przeprowadzeniu wyżej wymienionych egzaminów budziła dużo wątpliwości, obawy okazały się niepotrzebne. Główne założenia przeprowadzenia egzaminów w klasach ósmych, zostały w 100% procentach osiągnięte. Przystąpienie do egzaminu było warunkiem ukończenia przez uczniów szkoły podstawowej.

Na terenie całego kraju uczniowie osiągnęli następujące średnie: język polski – 59 procent możliwych do zdobycia punktów, matematyka – 46 procent, język angielski – 54 procent, język francuski – 72 procent, język rosyjski – 48 procent oraz język włoski – 57 procent.

98 procent wszystkich uczniów klas ósmych przystąpiło do egzaminu w podstawowym terminie.

Chociaż wielu dyrektorów augustowskich szkół korzysta obecnie z zasłużonego wypoczynku, z kilkoma z nich udało nam się porozmawiać i zapytać o ich opinie na temat wyników w swoich szkołach. Przytoczymy dane, z których najwyraźniej dyrektorzy są bardzo zadowoleni. Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 Leszek Mołodziejko z dumą prezentuje wyniki swoich uczniów.

„Do egzaminu w terminie podstawowym przystąpiło 93 uczniów (4 oddziały). Niestety w tym roku nie mieliśmy laureatów konkursów przedmiotowych. Jesteśmy zadowoleni z wyników naszych ósmoklasistów. Osiągnęli następujące średnie: język polski – 59,9 procent, matematyka – 45,6 procent, język angielski – 51,5 procent i język niemiecki – 97 procent” – poinformował pan Mołodziejko.

Zapytaliśmy jakie marzenia ma pan dyrektor w związku z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym. Czy jest za powrotem uczniów do szkoły?

„Moje marzenie? Chcę żeby uczniowie do nas wrócili. Po prostu za nimi tęsknię. Z tego co wiem, to i oni chcą tu wrócić. Wszystkim nam brakuje tych bezpośrednich relacji. Oczywiście czekamy na decyzję Ministra Edukacji, ale jesteśmy przygotowani na każdą opcję” – mówi wicedyrektor SP 2.

Udało nam się również porozmawiać z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie, Mariolą Karpińską.

„W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 35 uczniów, czyli wszyscy ósmoklasiści. Analizując wyniki przyznaję, że trudy zdalnego nauczania przyniosły doskonałe rezultaty. Z języka polskiego – 60 procent możliwych do zdobycia punktów, z matematyki – 48 procent, z języka angielskiego – 58 procent i z języka rosyjskiego – 98 procent (zdawał jeden uczeń). Najwyższy wynik, bo 100 procent, uzyskało dwoje uczniów – z języka angielskiego. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych przez uczniów wyników” – informuje nasza rozmówczyni.

„Absolutnie jestem za tym, aby nowy rok rozpocząć w szkole. We znaki daje się brak wzajemnych kontaktów, relacji miedzy nami. Wszystko okaże się pewnie w ostatniej chwili, ale na wszystko jesteśmy przygotowani. Jestem optymistką” – mówi dyrektor Mariola Karpińska.

Sprawdziliśmy także jak z egzaminami poradzili sobie uczniowie ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Podobnie jak inni dyrektorzy szkół, pani Urszula Jurgiel również jest bardzo zadowolona ze swoich wychowanków.

„Mamy tylko jedna klasę ósmą, a w niej 16 uczniów, którzy w komplecie przystąpili do egzaminu. Zdalne nauczanie wypadło u nas dobrze, a miesiąc przed egzaminem prowadziliśmy konsultacje w szkole, w  których brali udział wszyscy chętni. W związku z pracą jaką wspólnie wykonaliśmy, wyniki egzaminów były bardzo dobre. I tak: z języka polskiego – 67 procent możliwych do zdobycia punktów, z matematyk –70 procent, z języka angielskiego – 92 procent” – mówi pani dyrektor.

„Nie wyobrażam sobie, aby w nowym roku szkolnym znowu pracować zdalnie. Wszyscy chcemy wrócić do szkoły” – kończy pani Urszula Jurgiel.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.