Wydrukuj tę stronę
czwartek, 06 sierpień 2020 17:00

Uroczystość przekazania obowiązków Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP [ZDJĘCIA]

Napisane przez MJ
KW PSP w Białymstoku KW PSP w Białymstoku

5 sierpnia 2020 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku odbyła się oficjalna uroczystość przekazania obowiązków podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Podczas uroczystego apelu z udziałem Podlaskiej Kompanii Honorowej PSP nastąpiło pożegnanie ze sztandarem oraz oficjalne zdanie i przyjęcie obowiązków Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji odwołany z dniem 7 sierpnia 2020 roku został dotychczasowy komendant nadbryg. Jarosław Wendt, który pełnił tą funkcję przez ponad 4 lata. Na stanowisko podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP, decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek komendanta głównego PSP, z dniem 8 sierpnia 2020 roku powołany został mł. bryg. Sebastian Zdanowicz.

W uroczystości uczestniczyli Pan Jarosław Zieliński Poseł na Sejm RP, nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, Pan Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, Pan Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oraz przedstawiciele władz lokalnych oraz służb i instytucji szczebla wojewódzkiego.

Mł. bryg. Sebastian Zdanowicz związany jest z ochroną przeciwpożarową od 1996 roku, kiedy rozpoczął naukę jako kadet w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, którą ukończył w 1998 roku uzyskując tytuł technika pożarnictwa. Po promocji zostaje skierowany do Białegostoku, gdzie pełnił służbę na stanowiskach dowódczych różnego szczebla, począwszy od dowódcy zastępu, następnie dowódcy sekcji, dowódcy zmiany, specjalisty, zastępcy dowódcy JRG, a ostatnio na stanowisku dowódcy JRG. Pełniąc służbę pożarniczą podnosi swoje wykształcenie ogólne na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku uzyskując tytuł magistra oraz zawodowe na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, uzyskując kwalifikacje do zajmowania stanowisk oficerskich i awans na stopień młodszego kapitana. Za swoją dotychczasową służbę wyróżniony został Krzyżem Zasługi za Dzielność za działania ratownicze podczas powodzi w 2001 roku oraz Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Poza służbą udziela się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Knyszynie, gdzie pełni funkcję Prezesa OSP.

Zdjęcia i opracowanie: mł. bryg. Marcin Janowski, KW PSP w Białymstoku.

Źródło: KPPSP Augustów