• 1
  • 2
piątek, 07 sierpień 2020 16:00

Uwaga! Będzie gorąco!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nadchodzący weekend w województwie podlaskim zapowiada się naprawdę gorąco. IMGW wydał ostrzeżenie. Nadciąga fala upałów!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat ostrzegający przed upałami, które w ten weekend mają wystąpić w rejonie województwa podlaskiego. Tak wysokie temperatury mogą dać się poważnie we znaki, dlatego podczas gorących dni należy zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: białostockiego, Białegostoku, bielskiego, hajnowskiego, Łomży, łomżyńskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego, wysokomazowieckiego oraz zambrowskiego.

„Na wyznaczonym obszarze punktowo temperatura powietrza osiąga wartość 30°C (Supraśl: 30,3°C, Jabłonowo-Wypychy: 30,1°C). Temperatura powietrza lokalnie w okolicach 30°C utrzyma się do około godziny 17:00. W nocy temperatura minimalna obniży się od 14°C do 17°C. Jutro (tj. sobota) temperatura maksymalna osiągnie od 27°C do 29°C, lokalnie na południu województwa do 30°C” – możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez IMGW.

Według prognoz pogody, w Augustowie również możemy spodziewać się tak wysokich temperatur. Dopiero od środy synoptycy przewidują lekkie ochłodzenie.

Należy pamiętać, aby podczas upałów pić dużo wody, na odpoczynek na świeżym powietrzu wybierać zacienione miejsca, szczególnie uważać na dzieci oraz osoby starsze, które są szczególnie narażone na działanie wysokich temperatur oraz nie zapominać o zwierzętach, zapewniając im stały dostęp do wody i możliwość schronienia się od promieni słonecznych. Należy również zwracać uwagę na objawy przegrzania organizmu, o które łatwo podczas trwania upałów. Sucha i gorąca skóra, drgawki, majaczenie czy utrata przytomności to znak, że jak najszybciej należy wzywać pomoc.

W szczególnie gorące dni należy zachować ostrożność i dbać o przestrzeganie powyższych zasad. Wtedy łatwiej będzie nam przetrwać upały.

Gruby Benek
Taekwondo