• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 18 sierpień 2020 12:39

Będą powtórki chrztów? Watykan wydał oświadczenie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Chrzest to pierwszy w życiu człowieka sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego, który przyjmuje się raz w życiu. Tak przynajmniej sądzono dotychczas. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała bowiem oświadczenie, w którym jasno ustala, który chrzest może być nieważny i będzie nadawał się do powtórki.

Chrzest stanowi oczyszczenie z grzechów, a celebrowany jest z polecenia jego twórcy –  Jezusa Chrystusa. Polewanie głowy wodą jest jednocześnie wskazaniem, że woda jest konieczna aby żyć. Kapłan, z racji sprawowania swojego urzędu, jest upoważniony do udzielenia chrztu i wygłasza formułę chrzcielną: „Ja ciebie chrzczę, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Jak ważna jest precyzja i dokładność w wypowiadaniu tych słów przekonaliśmy się, czytając oświadczenie Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Użycie formuły: „my ciebie chrzcimy...” automatycznie powoduje, że chrzest nie jest ważny i należy go powtórzyć. Papież Franciszek zaakceptował dokument Kongregacji stwierdzając, że zmiany w formule chrztu są sprzeczne z nauką Kościoła, który głosi, że „gdy ktoś chrzci, to sam Chrystus chrzci”. Dlatego właśnie ksiądz mówi: „ja ciebie chrzczę...”.

Wszelkie zmiany są niedopuszczalne, bo jedynie Kościół może udzielić sakramentu, wypełniając wolę Chrystusa. Prawdopodobnie pod słowem „my” kryją się członkowie rodzin, jednak używanie takiej formuły może prowadzić do nieważności udzielonego sakramentu.

Jak oświadczenie Kongregacji Watykańskiej ma się do chrztów udzielanych w Polsce? Na szczęście wierni w naszym kraju mogą spać spokojnie. Nadużycia opisane powyżej u nas nie mają miejsca, ponieważ kapłani zawsze używają słów: „ja ciebie chrzczę...”. Zatem nie musimy mieć powodów do obaw, że nasz chrzest trzeba będzie powtórzyć.

1 komentarz

  • Link do komentarza Jam jest środa, 19 sierpień 2020 13:29 napisane przez Jam jest

    Haha ? a jak ja chciałbym cofnąć czas gdyż chrzest odbył się bez mojej świadomości. byłem do h... Noworodkiem i nie miałem żadnego wyboru.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot