• 1
  • 2
  • 3
środa, 19 sierpień 2020 09:49

Camerata Augustoviana – Karol Szymanowski, Pieśni Kurpiowskie

Napisane przez

Augustowskie Placówki Kultury zapraszają 23 sierpnia o godz. 19:00 do Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego na koncert Pieśni Kurpiowskich op.58 Karola Szymanowskiego w wykonaniu Mileny Lange (sopran), Moniki Polaczek-Przestrzelskiej (fortepian) i Macieja Przestrzelskiego (skrzypce).

Karol Szymanowski to jeden z najwybitniejszych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość określana jest jako ta, która „ma znaczenie dla polskości”. Uważał on, że nie ma sprzeczności pomiędzy sztuką nowoczesną w ówczesnym rozumieniu, a narodową tradycją. Z tego powodu uważa się go za ojca polskiej awangardy muzycznej XX wieku. Miał niezwykłą, twórczą odwagę łączenia tego, co już wtedy było wielką polską tradycją klasyczną z folklorem. Inspirowała go twórczość Fryderyka Chopina, ale także to, co wychodziło z wnętrza narodu, z prostego ludu, folkloru kurpiowskiego i podhalańskiego. Zapraszamy – wstęp wolny.

W programie:

Prelude op. 1 nr 1

Pieśni Kurpiowskie op. 58

Lecioły zórazie

Wysła buzycka

Uwoz mamo

U jeziorecka

Romans op. 23

Pieśni Kurpiowskie op. 58

A pod borem siwe kunie

Bzicem kunia

Ściani Dumbek

Leć głosie po rosie

Pieśń Roksany z opery Król Roger

Pieśni Kurpiowskie op. 58

Zarzyjze kuniu

Ciamna nocka

Wysły rybki

Wsyscy przyjechali

 

Źródło: Augustowskie Placówki Kultury

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot