• 1
  • 2
  • 3
środa, 19 sierpień 2020 13:15

Kierowco! Szykuj się na rewolucyjne zmiany!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Kierowców i właścicieli aut czekają rewolucyjne zmiany. Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym został przyjęty przez Sejm. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy i czego będą dotyczyły? Sprawdź to koniecznie!

Wkrótce zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca wiele ułatwień dla kierowców oraz właścicieli aut. Będą także uproszczenia w procedurach związanych z rejestracją samochodów. Nowelizacja ustawy została zatwierdzona przez Sejm 24 lipca. Obecnie toczą się prace w Senacie.

Jednym z udogodnień będzie zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej na terytorium Polski nie będzie trzeba okazywać tego dokumentu. Kontrolujący wszystkie potrzebne dane będzie czerpał bowiem z centralnej ewidencji kierowców.

Kolejne ułatwienie będzie dotyczyło wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy skończy się miejsce na pieczątki do wpisania terminu następnego badania technicznego. Do tej pory, gdy zabrakło rubryk w dokumencie, trzeba było wyrabiać nowy dowód. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie to już konieczne.

Również rejestracja aut będzie uproszczona – nie będzie wydawana karta pojazdu ani nalepka kontrolna oraz je wtórnik. Jest to oszczędność rzędu prawie 100 zł.

Co w przypadku, gdy nabywca samochodu przebywa czasowo w innym miejscu niż miejsce jego zamieszkania? Żaden problem! Według nowych przepisów, rejestracji pojazdu lub jego czasowej rejestracji, będzie mógł dokonać starosta.

Kolejne udogodnienie dla właścicieli aut to możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego, a co za tym idzie i tablic rejestracyjnych. Jest to oszczędność, która wyniesie prawie 100 zł.

Jeśli nabywca samochodu kupuje go w salonie, będzie mógł przekazać obowiązek załatwienia wszelkich formalności związanych z rejestracją pojazdu salonowi sprzedaży.

Nowe przepisy przewidują również czasowe wycofanie samochodu osobowego z ruchu. Nie będzie to jednak dotyczyło aut chwilowo nieużywanych, a jedynie uszkodzonych. Ta zmiana pozwoli na ograniczeniu kosztów ubezpieczenia samochodu. Pojazd będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Aby móc ponownie zacząć używać auto trzeba będzie poddać je dodatkowemu badaniu technicznemu.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy? Zaczną one obowiązywać po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Zmiany, które dotyczą zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot