• 1
  • 2
czwartek, 20 sierpień 2020 19:12

W Dzień Komara dowiedz się, jak walczyć z inwazją tych owadów

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W tym roku mamy prawdziwą plagę komarów. Dziś, jak podaje Kalendarz Dni Nietypowych, te uciążliwe dla człowieka owady mają swoje święto. W ten dzień umieszczamy kilka dobrych rad, jak walczyć z tymi uprzykrzającymi życie insektami.

Latem komary mają u nas doskonałe warunki do rozwoju. W Polsce co roku pojawia się od czterech do pięciu pokoleń tych owadów. W przypadku wilgotnego i ciepłego lata, tak jak w tym roku, może ich być nawet siedem. Na szczęście komary w naszym klimacie nie przenoszą chorób, ale mogą za to skutecznie uprzykrzyć życie. Tną, kąsają i bzyczeniem zakłócają nasz spokój, a dla osób, które mają większy odczyn alergiczny, ich ugryzienia mogą być już sporym problemem. Są jednak sposoby, aby walczyć z inwazją tych nieznośnych insektów lub sprawić, że będą one chociaż trochę mniej uciążliwe.

Warto wspomnieć, że zapach człowieka jest dla komara dużo bardziej atrakcyjny niż zapach zwierząt, dlatego to właśnie nasz gatunek jest najbardziej narażony na ataki tych insektów. Doskonale wyczuwają one składniki, które znajdują się w naszym pocie, czyli amoniak, kwas moczowy i kwas mlekowy. Przyciąga je też wyższa temperatura. Jaki z tego wniosek? Jeżeli nie będziemy się przemęczać, nie będziemy aż tak przyciągać komarów.

Olejki zapachowe to skuteczny sposób na odstraszenie komara? Niektórzy tak twierdzą, polecając te o aromacie rozmarynu, paczuli, lawendy, eukaliptusa, goździka, cynamonu czy wanilii. Inni dość sceptycznie podchodzą do olejkowej broni przeciw tym insektom. Cokolwiek się na ten temat myśli, zawsze warto spróbować – a nuż pomoże.

Bardziej skuteczną ochroną przed ukąszeniami komarów są z pewnością środki chemiczne. Wszelkiego rodzaju maści czy spraye z dużą zawartością ikardyny lub DEET na pewno odstraszą te owady. Bardzo popularne są również zapachowe psikacze do kontaktu. Stosując chemię należy jednak pamiętać, że nie każdy może mieć z nią kontakt!

Skutecznym odstraszaczem komarów mogą być także niektóre rośliny. Na liście nielubianych przez te insekty są m.in. kocimiętka, pelargonia, lawenda aksamitka, mirt, a także zioła takie jak mięta, bazylia, tymianek czy rozmaryn.

Aby niechciane owady nie wlatywały do naszych domów warto jest zainstalować w oknach moskitierę. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nieproszeni goście nie będą wtedy wpadać do nas na…, posiłek.

Aby skutecznie odstraszyć komara podobno wystarczy odpowiednio się odżywiać. Jeśli wprowadzimy do swojej diety pomidory, cebulę, czosnek, ocet jabłkowy, papryczki chilli, soczewicę, grejpfruty oraz fasolę, komary będą trzymały się od nas z daleka.

Te nieznośne insekty lubią kolor czarny, ciemnoniebieski i czerwony. Jeśli więc nie chcemy przyciągać do siebie tych owadów, nie ubierajmy rzeczy w tych odcieniach.

Wiedzieliście o istnieniu aplikacji odstraszających komary? Istnieją i podobno skutecznie odpędzają tych krwiopijców. Aplikacja emituje nieznośny dla komarów dźwięk. Jeśli ktoś jest w desperacji, spróbuje pewnie i tej metody.

Pamiętajmy, że tak samo jak nasza krew jest pożywieniem dla komara, tak samo i komar stanowi dla kogoś pożywienie. W diecie „komarowej” lubują się płazy takie jak żaby, traszki oraz ropuchy, które zjadają larwy tych insektów. Zaś dorosłe komary muszą się mieć na baczności przed ptakami takimi jak jaskółki czy jerzyki, które polują na nie w dzień. W nocy zaś naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami są nietoperze.

Gruby Benek