• 1
  • 2
czwartek, 27 sierpień 2020 18:04

W tym miejscu za brak maseczki możesz trafić do więzienia!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nakaz noszenia maseczki w zamkniętych pomieszczeniach oraz w miejscach, gdzie niemożliwe jest zachowanie odległości co najmniej 2 metrów między osobami, to od 30 maja w Polsce norma. Wiadomo również, że za niestosowanie się do tego przepisu grożą wysokie kary finansowe. Jeśli jednak ktoś nie zakrywa ust oraz nosa w TYM miejscu, może nawet trafić za kraty!

W Polsce przepisy dotyczące noszenia maseczek bardzo często ulegały zmianom. Niektórzy wręcz za tym nie nadążali. Najpierw obowiązywał nas nakaz zasłaniania nosa i ust, który obejmował praktycznie całą przestrzeń publiczną. Później rząd nieco poluzował to obostrzenie. W tej chwili, w zależności od strefy w jakiej się znajdujemy (zielonej, żółtej lub czerwonej), musimy stosować się to przepisów określonych dla poszczególnych stref.

Obowiązek noszenia maseczek wprowadzono w większości krajów na świecie. W Europie nie stosuje się ich lokalnie np. w Norwegii, Szwecji, Finlandii czy Białorusi. Jednak tam, gdzie trzeba zakrywać usta oraz nos, a się tego nie robi, można zapłacić wysoką karę finansową, a nawet pójść do więzienia!

Jak wiemy, w Polsce za nieprzestrzeganie wyżej wymienionego przepisu grozi mandat w wysokości 500 złotych. W szczególnych przypadkach można również otrzymać karę administracyjną nałożoną przez sanepid. Wtedy z naszej kieszeni ubędzie nawet 30 tysięcy złotych.

W Hiszpanii brak maseczki jest jednoznaczny z mandatem w wysokości nawet 100 euro, we Francji 135 euro, w Portugalii między 120 a 350 euro. Niemcy mają dość szeroki przedział wysokości mandatów. Jest to bowiem od 50 do 500 euro, w zależności od regionu. Podobnie jest we Włoszech – tam również kara finansowa uzależniona jest od miejsca, w którym złamie się przepis. Dla przykładu – w rejonie Mediolanu jest to kwota 400 euro, ale już w Kampanii może sięgać nawet 1000 euro. W Stanach Zjednoczonych wysokość kary uzależniona jest od stanu i hrabstwa i opiewa na 100 do 300 dolarów. Władze Wielkiej Brytanii określiły, że kto nie stosuje się do zaleceń, może zapłacić nawet 3200 funtów.

Irlandia jest w przypadku przestrzegania restrykcji najbardziej surowa. Mandat może tam wynieść bowiem aż 2,5 tysiąca euro. Ale to nie wszystko. Jeżeli ktoś rażąco narusza obowiązujące przepisy dotyczące zasłaniania ust oraz nosa, na 6 miesięcy może trafić za kraty!

Taekwondo
Gruby Benek