• 1
 • 2
 • 3
piątek, 28 sierpień 2020 16:59

Masz psa? Przestrzegaj prawa!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Właściciele psów – miejcie się na baczności! Lepiej nie zapominajcie, że posiadanie czworonoga wiąże się z obowiązkami, których należy przestrzegać. Za ich niedotrzymywanie grożą bowiem poważne konsekwencje.

Na posiadanie psa decyduje się bardzo wiele osób. Nic dziwnego – ten przemiły czworonóg jest najlepszym przyjacielem człowieka, umie pocieszyć w trudnych chwilach, można z nim wychodzić na spacery i dzięki temu utrzymywać kontakt z naturą oraz przy okazji dbać o sprawność fizyczną. Zalet posiadania psa jest naprawdę wiele, ale właściciele tych futrzaków muszą również pamiętać o kwestiach nieco mniej przyjemnych, czyli o wymogach wynikających z posiadania psa. Istnieje przecież prawo, które nakłada na właścicieli liczne obowiązki.

Artykuł 77 Kodeksu wykroczeń mówi o obowiązku zachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Pies nie może stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Zwierzę wyprowadzane na spacer powinno być trzymane na smyczy, ewentualnie mieć założony kaganiec. Gdy właściciel nie stosuje się do tego przepisu, co zdarza się bardzo często, grozi mu kara ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo kara nagany. Niektórzy, lekceważąc ten wymóg, doprowadzają do tragicznych sytuacji, np. do pogryzienia dzieci przez psy.

Warto nadmienić, że jeśli zwierzę wyrządzi komuś szkodę (materialną lub fizyczną), to za zaistniałą sytuację jest odpowiedzialny nie tylko właściciel czworonoga. Pociągnąć do odpowiedzialności karnej można również osobę, która w danej chwili sprawowała opiekę nad psem.

Kolejnym, dla niektórych dość przykrym obowiązkiem, jest sprzątanie po swoim pupilu. I choć tak wiele się na ten temat mówi, sporo osób nie stosuje się do tego wymogu. Obowiązek usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez czworonoga w miejscach publicznych oraz miejscach służących do wspólnego użytku określa regulamin utrzymania czystości i porządku wydawany przez daną gminę.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Emt poniedziałek, 31 sierpień 2020 09:02 napisane przez Emt

  Właścicieli psów obowiązuje też art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Co oznacza, że właściciel odpowiada za zachowanie psa szczekającego non stop w dzień i uprzykrzającego zycie sąsiadów raz za szczekanie psa w nocy tj. zakłócanie snu. W takich przypadkach należy sprawę zgłosić na Policję.
  Ponadto: § 14 ust. 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów, stanowiącym załącznik do Uchwały Nr XXXVI/336/17 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 22 czerwca 2017 r., zobowiązuje utrzymujących zwierzęta domowe do likwidacji uciążliwości dla otoczenia związanych z hałasem, w tym: do natychmiastowych działań w sytuacjach powodujących zakłócenie spokoju (w dzień) i spoczynku nocnego wywołanego zachowaniem zwierząt.

  Sam mam takich sąsiadów, którzy mają 2 psy, które nigdy nie były na spacerze. Siedzą pod bramką przy chodniku i szczekają uporczywie na każdego kto przechodzi, a ludzi przewija się dużo. Oszaleć idzie. Po interwencji Policji w nocy jest cisza, jednak w dzień szaleństwo. W upały okna trzeba zamykac i włączać głośniej radio, żeby nie zwariować. Ale co zrobić na takich "ludzi" złlośliwych, którzy nie znają zasad współżycia społecznego.

 • Link do komentarza Monika niedziela, 30 sierpień 2020 01:47 napisane przez Monika

  Racja posiadanie psa to prawa i obowiązki ale też wielką radość dla czlowieka

 • Link do komentarza Renata sobota, 29 sierpień 2020 12:25 napisane przez Renata

  prosze postawic wiecej koszy na psie odchody.Jesli ktos ma isc pol kilometra do takiego kosza to raczej zostawi kupe na trawniku.Turysci chodzacy nad rzeka pytaja gdzie sa kosze na psie kupy i gdzie maja wyrzucac jesli pies zalatwi sie nad rzeka.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot