Na posiadanie psa decyduje się bardzo wiele osób. Nic dziwnego – ten przemiły czworonóg jest najlepszym przyjacielem człowieka, umie pocieszyć w trudnych chwilach, można z nim wychodzić na spacery i dzięki temu utrzymywać kontakt z naturą oraz przy okazji dbać o sprawność fizyczną. Zalet posiadania psa jest naprawdę wiele, ale właściciele tych futrzaków muszą również pamiętać o kwestiach nieco mniej przyjemnych, czyli o wymogach wynikających z posiadania psa. Istnieje przecież prawo, które nakłada na właścicieli liczne obowiązki.
Artykuł 77 Kodeksu wykroczeń mówi o obowiązku zachowania zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Pies nie może stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Zwierzę wyprowadzane na spacer powinno być trzymane na smyczy, ewentualnie mieć założony kaganiec. Gdy właściciel nie stosuje się do tego przepisu, co zdarza się bardzo często, grozi mu kara ograniczenia wolności, grzywny do 1000 zł albo kara nagany. Niektórzy, lekceważąc ten wymóg, doprowadzają do tragicznych sytuacji, np. do pogryzienia dzieci przez psy.
Warto nadmienić, że jeśli zwierzę wyrządzi komuś szkodę (materialną lub fizyczną), to za zaistniałą sytuację jest odpowiedzialny nie tylko właściciel czworonoga. Pociągnąć do odpowiedzialności karnej można również osobę, która w danej chwili sprawowała opiekę nad psem.
Kolejnym, dla niektórych dość przykrym obowiązkiem, jest sprzątanie po swoim pupilu. I choć tak wiele się na ten temat mówi, sporo osób nie stosuje się do tego wymogu. Obowiązek usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez czworonoga w miejscach publicznych oraz miejscach służących do wspólnego użytku określa regulamin utrzymania czystości i porządku wydawany przez daną gminę.