• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 31 sierpień 2020 19:43

Chcemy powrotu niedziel handlowych

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wczorajsza niedziela była jedną z nielicznych już teraz niedziel handlowych. Następna czeka nas dopiero w grudniu. Jak się okazuje, Polaków irytuje ten przepis i chcą przywrócenia handlu w każdą niedzielę. Projekt dotyczący tej sprawy już się pojawił.

Eksperci twierdzą, że po okresie zamknięcia galerii handlowych i załamaniu sprzedaży w tradycyjnym handlu możliwość prowadzenia działalności przez siedem dni w tygodniu byłaby dużym wsparciem dla branży. Szacuje się, że rocznie mogłoby to przełożyć się nawet na 4-procentowy wzrost wizyt w sklepach i 2-procentowy wzrost obrotów, co w obecnej sytuacji jest bardzo istotne. Przywrócenie handlu w niedziele musiałoby wiązać się jednak z zagwarantowaniem określonych praw pracownikom.

Pracodawcy, którzy są częścią Rady Dialogu Społecznego, przygotowali projekt tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele, które miałoby obowiązywać w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 180 dni po ich odwołaniu. Propozycja przepisów przewiduje zagwarantowanie pracownikom branży handlowej dwóch niedziel wolnych w okresie kolejnych czterech tygodni. Dotyczyłoby to zarówno osób zatrudnionych na etacie, jak i na umowach cywilnoprawnych.  

Jak podkreślają eksperci, powrót do niedziel handlowych byłby bardzo korzystny, ponieważ firmy poniosły ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny, aby poradzić sobie ze skutkami lockdownu i odbudować biznes po ponownym otwarciu galerii handlowych, które nastąpiło 4 maja.

Przypomnijmy sobie, że pierwsze miesiące pandemii były dla handlu okresem redukcji etatów, cięcia wynagrodzeń, walki o marże, ale również bardzo dużych oszczędności w innych obszarach. Dlatego też uważa się, że handel w niedziele miałby pozytywny wpływ na kondycję firm, a tym samym ich skłonność do zwiększania zatrudnienia.

Badania pokazują, że nie tylko firmy działające w branży czekają na zniesienie zakazu handlu w niedziele. Ponad połowa, bo aż 51 procent Polaków, chciałoby powrotu niedzielnego handlu. Co trzeci ankietowany ma przeciwne zdanie na ten temat, a 16 procent respondentów nie ma zdania na ten temat.

Warto nadmienić, że zwolenników handlu w niedziele jest tyle samo zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tysięcy mieszkańców. Z kolei w największych miejscowościach (powyżej 500 tysięcy mieszkańców) aż 57 procent osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem.

Za tym, żeby przywrócić handel w niedziele stoi wiele przesłanek. Na przykład fakt, że wiele osób tylko w niedzielę, jako w jeden z nielicznych dni, może pozwolić sobie na wyjście na zakupy. Kolejną jest to, że rozłożenie ruchu na siedem zamiast sześciu dni w tygodniu pozwoliłoby w dobie koronawirusa sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów oraz zachowywaniem odstępu między osobami odwiedzającymi centra handlowe i sklepy. Wprowadzenie niedzielnego handlu byłoby również korzystne dla punktów gastronomicznych zlokalizowanych w centrach handlowych oraz części pracowników, głównie studentów, którzy właśnie w sobotę i niedzielę mogą podjąć pracę.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot