Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 wrzesień 2020 15:28

Witaj szkoło! [ZDJĘCIA]

Napisała
SP 4 w Augustowie SP 4 w Augustowie

Z dniem 1 września we wszystkich polskich placówkach oświatowych rozpoczyna się nowy rok szkolny. Tym razem tradycyjne uroczystości wymagały nieco innego podejścia. Nauka rozpoczyna się bowiem w warunkach pandemii, w reżimie sanitarnym, jednak, zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej, w formie tradycyjnej.

Dziś uczniowie i nauczyciele, po kilku miesiącach zdalnego nauczania, wrócili do swoich szkół. Dyrektorzy tak zaplanowali pracę stołówek oraz świetlic i tak zorganizowali przerwy między lekcjami, aby uczniowie nie tłoczyli się w dużych grupach. To spore wyzwanie dla społeczności szkolnych, jednak wszyscy wracają szczęśliwi, że w końcu spotkają się ze sobą.

Augustowskie szkoły z dużą starannością i odpowiedzialnością zorganizowały dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021. O tym, jak dziś wyglądały te uroczystości, rozmawialiśmy z dyrektorami kilku placówek w naszym mieście.

O spotkaniu z uczniami z wielką radością i optymizmem opowiadała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie, pani Mariola Karpińska.

„Uczniów klas pierwszych, wraz z ich rodzicami, powitałam na sali gimnastycznej. Wszyscy stali poważni, przejęci, ale jednocześnie widziałam radość w ich oczach, że w końcu są ze swoimi rówieśnikami. Gościem na uroczystości była Anita Szostak, Kierownik Edukacji. Podczas swojego przemówienia przekazałam życzenia, które otrzymałam od  Ministra Edukacji Narodowej, od Ministra Infrastruktury, z GIS oraz od Jarosława Zielińskiego, posła z naszego regionu. Starsi uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach. Dzieci wchodziły do szkoły trzema wejściami. Wszyscy stawili się na rozpoczęciu roku” – mówi pani dyrektor.

„W ubiegłym tygodniu odbyły się dwa szkolenia pracowników, skontrolował nas również sanepid. Jeśli chodzi o maseczki, to sugerujemy, aby na razie uczniowie klas IV- VIII nosili je podczas przerw, natomiast nauczyciele obowiązkowo zakładali przyłbice lub maseczki, jeśli nie jest możliwe zachowanie dystansu. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy już razem” - opowiada pani Karpińska.

Równie optymistycznie do pracy w nowym roku szkolnym nastawiony jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Augustowie, Jerzy Żmieńko.

„Nasza uroczystość przebiegła bez zakłóceń. Nie było przemówienia, ponieważ uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach, ale jutro odwiedzę w salach wszystkich moich uczniów, aby się z nimi przywitać. Plan ułożyliśmy w ten sposób, aby uczniowie się nie przemieszczali. To nauczyciele będą przychodzić do nich na zajęcia. Jeśli chodzi o organizację przerw międzylekcyjnych, nie mamy żadnych obaw, gdyż na przerwy będą wychodziły po dwie klasy – jedna na jednym końcu korytarza, druga na przeciwnym. Maseczki nie są obowiązkowe, ale jeśli uczniowie sobie życzą, mogą je zakładać. Jestem zadowolony, że dzieci są już w szkole. Organ prowadzący wspiera nas, nie ogranicza wydatków, byleby uczniowie byli bezpieczni” – informuje pan dyrektor.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, pani Henryka Rzepecka, opowiedziała nam jak w jej placówce przebiegło spotkanie z uczniami.

„Mamy 140 uczniów. Wszyscy dopisali. Nie miałam okazji spotkać się z nimi, ponieważ  byli w klasach pod opieką wychowawców. Przekazałam jednak list z życzeniami ode mnie dla uczniów, który nauczyciele odczytali podczas spotkań w klasach. Wyłączyliśmy szatnię z użytku, mamy procedury korzystania z biblioteki i sali gimnastycznej. Przerwy są w różnych godzinach, aby uniknąć większych zgromadzeń. Maseczki nie są dla uczniów obowiązkowe, a nauczyciele sami podejmą decyzję o ich zakładaniu” – mówi dyrektor szkoły.

Tyle o podstawówkach. Jak rok szkolny rozpoczęli uczniowie II Liceum im. Polonii i Polaków na Świecie, spytaliśmy dyrektora, panią Barbarę Koronkiewicz.

„Nasza uroczystość odbyła się jak gdyby w trzech częściach. O godzinie 8:00 – msza w kościele parafialnym, nieobowiązkowa oczywiście. O 9:15 spotkałam się w auli szkolnej z uczniami klas pierwszych, zachowując reżim sanitarny. Przedstawiłam kadrę pedagogiczną, złożyłam uczniom życzenia. Następnie, pod opieka wychowawców, uczniowie przeszli do klas, gdzie zostały omówione zasady zachowania się w szkole w związku z pandemią. Uczniowie zapoznali się też ze szkołą” – opowiada pani dyrektor.

„Trzecia część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 10:15. Co pół godziny spotykałam się z uczniami pozostałych klas, witając ich z wielką radością, po tak długiej przerwie. Muszę przyznać, że uczniowie zachowywali się dojrzale i odpowiedzialnie, wielu z nich miało nałożone maseczki. Wszyscy dziś byli radośni i optymistyczni, co mnie bardzo ucieszyło. Od jutra uczniowie wejdą do szkoły dwoma wejściami, szatnia podzielona jest na bezpieczne części, a na przerwy uczniowie będą wychodzić rotacyjnie. Za jakiś czas zacznie działać sklepik szkolny i kawiarenka dla uczniów” – mówi dyrektor II LO.

Nasza redakcja życzy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, aby nowy rok szkolny przebiegał owocnie i bez zakłóceń.

Wszystkie zdjęcia z galerii pochodzą z zasobów SP4 w Augustowie. Zapraszamy do oglądania!