• 1
  • 2
  • 3
środa, 02 wrzesień 2020 12:27

Burmistrz i Miejscy Radni uczcili rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Napisane przez RED
UM Augustów UM Augustów

1 września Burmistrz Mirosław Karolczuk wspólnie z Alicją Dobrowolską - Przewodniczącą Rady Miejskiej oraz Radną Miejską Jolantą Roszkowską złożył kwiaty pod ważnymi augustowskimi pomnikami: „Tych Którzy Oddali Swe Życie za Wolną i Sprawiedliwą Ojczyznę” oraz „Nigdy Więcej Wojny”. W ten sposób przedstawiciele Władz Miejskich oddali hołd wszystkim, którzy polegli w bohaterskiej walce z wrogiem.

II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości. Rozpoczęła się 1 września od najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę. Walki trwały ponad 6 lat i pochłonęły ponad 60 milionów ofiar - w tym blisko 6 milionów Polaków.

- Cześć i chwała wszystkim bohaterom za niezłomną walkę o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Doskonałym przykładem heroizmu naszego narodu były wydarzenia z Westerplatte. Nasi żołnierze przez siedem dni stawiali opór hitlerowskiemu najeźdźcy i tym samym zachęcili do walki cały kraj. Niech ta postawa będzie dla nas dzisiaj szczególnym dowodem na to, że jeśli razem, ponad podziałami podejmiemy jakiś trud, to nie ma dla nas rzeczy niemożliwych! - powiedział Mirosław Karolczuk - Burmistrz Miasta Augustowa.

Sześć lat dramatycznych wydarzeń, które do dziś wstrząsają światem i finalnie podpisany przez III Rzeszę akt bezwarunkowej kapitulacji nie dały nam jednak upragnionej wolności.

- Dla Polaków wojna nie zakończyła się w 1945 roku. Zmienił się jedynie okupant. Swoją wdzięczność i najwyższe wyrazy szacunku składam także tym, którzy przez kolejne lata - aż do 1989 roku podejmowali trud nierównej walki z komunistycznym reżimem. Wielu z nich - jak choćby ofiary Obławy Augustowskiej, zapłaciło najwyższą cenę za swoją bohaterską postawę. Musimy dbać o naszą tożsamość i pamiętać o trudnej drodze po niepodległość, którą w XX wieku musiała przejść nasza Ojczyzna. Mądrze korzystajmy z wolności, którą podarowali nam przodkowie i przekazujmy tę tradycję kolejnym pokoleniom. Augustów pamięta i będzie pamiętał! - dodał włodarz naszego miasta.

Źródło: UM Augustów

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot