• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 07 wrzesień 2020 12:30

Czy w Augustowie kupisz szczepionkę przeciwko grypie?

Napisała

Zbliżająca się jesień oraz prawdopodobieństwo nasilenia się pandemii koronawirusa bardzo wielu ludzi mobilizuje do szczepienia się przeciwko grypie. Tym bardziej, że Ministerstwo Zdrowia zwiększyło refundację na te szczepionki, niektóre grupy osób mogą je otrzymać nieodpłatnie, zaś wszędzie słychać apele lekarzy, aby w dobie pandemii szczególnie chronić się przed grypą sezonową. Te czynniki sprawiają, że zapotrzebowanie na szczepionki stało się dużo większe niż rok temu. Jak się okazuje, w wielu aptekach zdobycie tego specyfiku graniczy z cudem. Czy tak samo jest w Augustowie?

Jesienią każdego roku organizm człowieka zmaga się z popularną choroba, jaką jest grypa. Zachorowania o tej porze roku wzmaga pogoda, gdyż chłodne dni oraz spadek temperatury, a przy tym spora jeszcze ilość słońca powodują, że organizm nie może poradzić sobie z taką huśtawką. Wielu ludzi wokół nas jest przeziębionych i zaraża, bo jak wiadomo, wirus przenosi się drogą kropelkową podczas kontaktu z innymi osobami. Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że mamy kontakt z wirusem, dlatego jesienią, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, warto zaszczepić się przeciw grypie.

Szczepiąc się przeciwko grypie zwiększamy swoja odporność. Jest to ważne zwłaszcza teraz, gdy pandemia nie odpuszcza. Ponadto takie szczepienie może poniekąd uchronić nas przed innymi wirusami. Szczepienia rekomendowane są przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przez Ministra Zdrowia. Niestety dostępność szczepionek jest bardzo ograniczona. Hurtownie świecą pustkami i dozują ilość zamówień składanych przez apteki. Klienci wykupują szczepionki jak tylko się pojawiają, jednak apteki otrzymują znikome ilości tych preparatów, więc nie starcza dla wszystkich chętnych. Telefony do aptek urywają się, a aptekarze rozkładają ręce.

Nasza redakcja postanowiła sprawdzić, jak sytuacja dostępności szczepionek przeciwko grypie wygląda w naszym mieście. Skontaktowaliśmy się w tym celu z niektórymi augustowskimi aptekami. Co powiedzieli ich pracownicy?

„Pierwszą partię leku otrzymaliśmy kilka dni temu i natychmiast zostały wykupione. To nie były jakieś duże ilości, bo tylko dwie. To znaczy, dla dwóch osób. W przyszłym tygodniu mamy otrzymać niewielką ilość, nie wiem jednak ile. Pod  koniec września do Polski ma trafić 1 milion 700 dawek, czyli dla miliona siedmiuset osób. To bardzo mało, ponieważ zapotrzebowanie jest ogromne” – mówi aptekarz.

„Odbieramy mnóstwo telefonów od ludzi, którzy z receptami czekają na dostawę szczepionki. Miałam ostatnio tylko 20 dawek, więc to kropla w morzu potrzeb” – słyszymy w kolejnej aptece.

„W ubiegłych latach tych szczepionek też nie było dużo, ale teraz więcej osób chce je kupić, ponieważ są zachęcane przez lekarzy. Cena szczepionki jest standardowa – około 50 złotych. Dla osób powyżej 65. roku życia jest zniżka, a dla 75-latków szczepionka jest nieodpłatna. Cóż  z tego, gdy otrzymujemy 2-5 ampułek w dostawie? Zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza osób starszych” – informuje farmaceutka.

W kolejnej augustowskiej aptece sytuacja również nie jest zbyt wesoła, jeśli chodzi o dostępność szczepionki przeciwko grypie.

„Dostałam kilka sztuk, ale w tym momencie już nic nie mam. Później, w grudniu, zawsze jest ich trochę więcej, ale na dzień dzisiejszy nie ma ich w hurtowniach. Czekam na obiecaną dostawę, która ma się pojawić pod koniec września. Podobno Polska ma otrzymać ponad półtora miliona dawek” – z nadzieją mówi pracownica kolejnej apteki.

Podobna sytuacja panuje nie tylko w Augustowie, ale również w aptekach w całej Polsce. Bardzo wiele mówi się o konieczności szczepień, ale szczepionek brakuje, co jest pewnego rodzaju paradoksem. Nie wiadomo kiedy preparaty pojawią się w aptekach i na tę chwilę wygląda na to, że nie wszyscy chętni będą mogli w tym roku się zaszczepić.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot