• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 08 wrzesień 2020 11:53

Branża sportowa nie może wrócić do normalności. Augustowscy zawodnicy i trenerzy nie kryją rozczarowania

Napisała

W związku z panującą  pandemią kilka tysięcy różnego rodzaju zawodów sportowych zostało odwołanych bądź przełożonych na inne terminy. Organizatorzy sportowych imprez masowych liczą straty i z nadzieją patrzą na kolejny sezon. Również Augustowski Klub Sportowy „Sparta” odczuł skutki wprowadzonych obostrzeń. Zawodnicy i trenerzy nie kryją rozczarowania.

AKS „Sparta” to 3-sekcyjny klub, co rzadko się zdarza, którego prowadzenie stanowi duże wyzwanie zarówno dla działaczy, jak i dla zawodników. Funkcjonuje tam sekcja piłki nożnej, kajakowa i nart wodnych. Klub skupia 240 sportowców i kilkunastu trenerów. Zarząd klubu pracuje społecznie. Co roku augustowscy sportowcy biorą udział w licznych zawodach, gdzie zdobywają czołowe miejsca i przysparzają chwały miastu. Niestety w tym roku nie wszystkie zawody mogą się odbyć. Ze względu na pandemię odwołano np. Mistrzostwa Świata w Sprincie Kajakowym na Ukrainie. Wiceprezes Klubu „Sparta” Krzysztof Andruszkiewicz nie kryje rozczarowania.

„Nasi czołowi zawodnicy-kajakarze, Łukasz Barszczewski i Mikołaj Walulik, przygotowywali się do Turnieju Nadziei Olimpijskich, który miał się odbyć w Szeged na Węgrzech. Niestety został on odwołany i nie ma drugiego terminu. Wiemy już na pewno, że odbędą się zaplanowane na 12 i 13 września Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym za Motorówką, w których wezmą udział  wszystkie kluby z Polski związane z tą dziedziną sportu. Również wielu naszych sportowców wystartuje w tych zawodach w różnych kategoriach wiekowych. Przygotowanie augustowskich zawodników oceniam bardzo wysoko. W tych zawodach zdobyliśmy kilka medali z wcześniejszych edycji. W naszych sportowych zmaganiach bardzo wspiera nas samorząd augustowski, za co bardzo dziękujemy. Mamy także różne firmy wspierające, które znajdują się na naszej stronie internetowej” – poinformował nas wiceprezes „Sparty”.

„Wspomnę jeszcze o ostatniej sobocie, kiedy to na rzece Netta w Augustowie odbył się show narciarski. To była piękna impreza, którą zainteresowało się bardzo wielu pasjonatów sportów wodnych. Najbardziej atrakcyjny był pokaz kajakowej „czwórki” naszego klubu, która za swoim kajakiem ciągnęła narciarza wodnego. Takie wyczyny można oglądać tylko u nas. Nie jest to łatwe, ale jak się okazało, możliwe” – mówi Krzysztof Andruszkiewicz.

Odwoływanie lub przekładanie imprez sportowych to wielkie straty również dla osób, które pracują nie tylko po stronie organizatorów wydarzenia, ale też jako podwykonawcy. Niedawno powołany Związek Organizatorów Sportu Masowego postuluje zwiększenie limitu uczestników imprez do 5 tysięcy uczestników (dziś wynosi on 250 osób) i opracowanie standardów pozwalających odblokować branżę. Ten rok spisali już na straty, ale z nadzieją patrzą na przyszły.

Imprezy masowe, w tym również sportowe, jako pierwsze były odwoływane w związku z pandemią koronawirusa. Choć większość branż wróciła lub wraca do normalności, w przypadku dużych eventów obostrzenia nie zostały poluzowane. Szacuje się, że w imprezach sportowych – biegowych, przeszkodowych czy kolarskich –  w Polsce co roku bierze udział około 1,5 mln zawodników. W całym sektorze pracuje kilkadziesiąt tysięcy osób – to nie tylko organizatorzy wydarzeń, ale i firmy związane z turystyką, gastronomią czy podwykonawcy – np. producenci  gadżetów, które otrzymują zawodnicy. Większość mogła liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, ale takie samo jak wszystkie pozostałe branże, jednak według obecnych zapowiedzi rządowych, taka pomoc nie będzie już kontynuowana. I tu pojawia się problem, bo na horyzoncie nie ma nowej pomocy, ale nie widać też światełka w tunelu, aby sportowcy mogli zacząć normalnie działać.

Branża sportowa liczy, że uda się wypracować porozumienie z rządem, tym samym imprezy masowe będą mogły być już wkrótce organizowane przy złagodzonych obostrzeniach.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot