• 1
  • 2
  • 3
środa, 09 wrzesień 2020 13:53

Bum na panele fotowoltaiczne. Czy mieszkańcy Augustowa również ulegli trendowi?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach domów to w ostatnim czasie bardzo popularna inwestycja. Zakładają je nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. Czy jest to moda, czy może idealny sposób na zaoszczędzeniu na prądzie oraz ogrzewaniu? Czy augustowianie i lokalni przedsiębiorcy również ulegli temu trendowi? I jak to wszystko wygląda w praktyce? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Panele fotowoltaiczne pojawiają się już niemal na 6 procentach domów w Polsce. Obserwując rozwój sytuacji, jest to dość pokaźna ilość, ponieważ do końca ubiegłego roku było to jedynie 3 procent. Nie dość, że taka instalacja jest dużym plusem dla środowiska, ponieważ nie zanieczyszcza powietrza, to jest również dobrym sposobem na zaoszczędzenie na prądzie i ogrzewaniu. Polacy są na dodatek bardzo zadowoleni z poczynionych inwestycji, a wielu planuje rozbudowę instalacji.

Czy są jeszcze inne powody tego, że Polacy na potęgę zakładają na swoich dachach panele fotowoltaiczne? Z rozmowy z właścicielem jednej z podlaskich firm zajmujących się instalacją takich paneli dowiedzieliśmy się, że ludzie są skłaniani do zakupu paneli również ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz przesyłu, a także rządowy program, pozwalający na uzyskanie dopłaty do takiej inwestycji.

„Bum na montaż instalacji fotowoltaicznych to przede wszystkim wynik programu Mój Prąd, który obniża stopę zwrotu z inwestycji o kilka lat. Koniunkturę również napędzają instytucje finansujące, które rezygnują z prowizji jak i z oprocentowania, a wielkość raty za można dopasować do obecnej raty za prąd. Dodatkowym bodźcem jest ulga termomodernizacyjna do wysokości 53 tysięcy złotych” – informuje nasz rozmówca.

Ministerstwo Klimatu uruchomiło akcję Dom z Klimatem, dzięki której w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Natomiast w ramach programu Mój Prąd można ubiegać się o zwrot do 50 procent kosztów takiej inwestycji (jest to maksymalnie 5 tysięcy złotych na instalację).

A teraz pytanie, które zadaje sobie każdy, kto rozważa zakup paneli fotowoltaicznych – jaki jest średni koszt takiej instalacji? Dla domu jednorodzinnego waha się on w granicach 25-30 tysięcy złotych, a inwestycja zwraca się średnio po 6-8 latach. Dla zaspokojenia średniego zapotrzebowania rodziny na prąd wystarczy pokryć panelami fotowoltaicznymi 18m² dachu.

Czy mieszkańcy Augustowa również masowo inwestują w fotowoltaikę?

„Oczywiście mamy klientów również w Augustowie. Są to świadomi mieszkańcy, którzy podjęli właściwą decyzję, a teraz cieszą się z niezależności energetycznej. W okolicach Augustowa oraz w samym mieście zrealizowaliśmy 17 instalacji w tym roku. Również firmy z Augustowa rozmawiają z naszymi doradcami i są zdecydowani na montaż własnych elektrowni. Trwają obecnie rozmowy oraz dobór wielkości PV dla kilku lokalnych firm. Własna elektrownia w firmach pozwala na roczną oszczędność nawet do 30 tysięcy złotych” – informuje nas właściciel firmy zajmującej się fotowoltaiką.

Niektórzy uważają, że bum na instalację paneli to jedynie ślepe podążanie za modą, ale fakty oraz mnóstwo zadowolonych klientów przeczy tej teorii. Wszystko wskazuje na to, że produkcja ekologicznej energii na własny użytek to dobra inwestycja.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot